Zdeněk Svěrák křtil
Nová kniha mapuje stopy českého génia Járy Cimrmana
18.04.2012 18:35
Místa, na kterých zanechal byť i nepatrnou stopu český génius, vynálezce, cestovatel a vlastenec Jára Cimrman, připomíná kniha, kterou dnes autor Radek Laudin představil v Praze. Má název Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana a jejím kmotrem se stal Zdeněk Svěrák.
Brožovaná publikace s barevnými fotografiemi dovede zájemce na 25 míst, která populární polyhistor údajně navštívil. Ať už jimi projížděl, sehrál tam představení či přespal. Všude lidé na jeho počest postavili třeba pomník, odkryli pamětní desku či jen odlitek.
Zpočátku si je prý Svěrák archivoval a řady odhalení se zúčastnil. Občas je zaskočen, když vidí ceduli, že "v tomto domě Jára Cimrman nikdy nebyl". Po Járovi byly pojmenovány i ulice - v Roztokách u Prahy, Olomouci, Dačicích a v Brně. V Lipníku nad Bečvou nese jeho jméno nábřeží, i když tam vodní tok chybí.
U zrodu fiktivního génia Járy Cimrmana před více než čtyřmi desítkami let stáli Jiří Šebánek, Karel Velebný a právě Zdeněk Svěrák. Z jejich rozhlasové Nealkoholické vinárny U pavouka se posluchači 23. prosince 1966 o do té doby neznámém velikánovi dozvěděli poprvé. Zprvu nezávazná mystifikace okolo imaginární postavy se postupně rozrostla do netušených rozměrů. Později založené Divadlo Járy Cimrmana se po celou dobu dlouholeté existence těší nebývalému zájmu diváků.
Cimrmanologové určitě vědí, že ve stanici Kaproun blízko Kunžaku v lesích České Kanady byl Jára roku 1900 vyhozen z vlaku, protože neměl jízdenku. Dodnes to připomíná jeho reliéf, jak se otiskl do měkké hlíny. Náměstí v Lomnici blízko Tišnova zase zdobí plastika Cimrmanových nohou. Je startovním místem naučné stezky odhalující část jeho života. V Březové nad Svitavou věnovali Mistrovi dobře ukrytou rozhlednu s výhledem na Žďárské vrchy; je totiž zčásti mezi stromy. V letohradském zámku pečují o rodnou světničku a pomník Járy, v Tanvaldu po něm pojmenovali cyklostezku kolem Liptákova a na balkoně kina odkryli jeho "mlžnou" sochu.
Nejnižší rozhlednu Járy Cimrmana mají v Semilech-Nouzově - na louce připomíná spíše ohrádku. Obří trychtýř, do něhož vtékají všechny druhy energií, stojí v Havlíčkově Brodě. S českým géniem je spojeno i Konopiště, kde prý s odporem vyučoval děti následníka císařského trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Tajně je přitom učil píseň Hej, Slované a vštěpoval jim, že monarchie je zřízení prohnilé.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.