Kosmova kronika je krásnější, než nás učili

Kultura
18. 2. 2011 12:30
Kosmova kronika.
Kosmova kronika.

Výstava Staré pověsti české v Národním muzeu v Praze je jednou z posledních příležitostí navštívit historickou budovu před pětiletou rekonstrukcí. Nyní je tu navíc vystaven rukopis Kosmovy kroniky, přičemž následovat bude Dalimilova kronika a další rukopisné památky, které zachycují mytické období vlády prvních Přemyslovců.

Instalace Kosmovy kroniky - Lucie Váchová.Kosmovou kronikou dnes zahájilo Národní muzeum cyklus, při kterém postupně vystaví pět nejvýznamnějších rukopisných památek prvních Přemyslovců. "Jsou to památky, o kterých všichni slyšeli ve škole, ale málokdo je viděl na vlastí oči," řekl na tiskové konferenci generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Rukopisy se budou po čtrnácti dnech střídat v bezpečnostní klimatizované vitríně umístěné ve výstavě Staré pověsti české. Po Kosmově kronice bude následovat Dalimilova kronika a kroniky Přibíka Pulkavy z Radenína a Johanna Marignoly. Cyklus uzavřou Rukopisy královédvorský a zelenohorský. Všechny tyto památky líčí události z předkřesťanské minulosti Čech, které však jejich autoři přetvářeli či doplňovali. 

Původní rukopis Kosmovy kroniky, který vznikal v letech 1119 až 1125, se nedochoval. Podle pracovníků Národního muzea existuje 15 až 20 opisů z 12. až 16. století. Budyšínský rukopis, který pochází z přelomu 12. a 13. století, představuje zřejmě nejstarší zachovaný exemplář tohoto díla. Do Prahy se dostal z někdejší Německé demokratické republiky v 50. letech jako dar tehdejšímu prezidentovi Klementu Gottwaldovi.  

Kosmova kronika

Mnich Kosmas jako první stvořil ucelený obraz českých pověstí od příchodu Čechů do země, přes panování Kroka a jeho dcer, vyvolení knížete Přemysla, náznak dívčí války až k lucké válce. Jako první uvádí jména všech pohanských knížat až po Bořivoje, který přijal křesťanství.

Dalimilova kronika.Dalimilova kronika

Pochází z počátku 14. století a je veršovaná. Autor není znám, pocházel však z okruhu severočeské šlechty a nelze vyloučit, že jím byl Jindřich z Varnsdorfu. Dalimilovi ji v baroku přiřkl Václav Hájek. Mnohem dramatičtěji než Kosmas v ní autor popsal dívčí válku a příběh Ctirada a Šárky.

Pulkavova a Marignolova kronika
K jejímu sepsání dal zřejmě podnět Karel IV. Ve své době byla přeložena z latiny do češtiny a němčiny. Univerzitní mistr Pulkava poprvé uvedl legendu o Čechovu bratru Lechovi. Rukopis je zdoben malovanými iniciálami. Na jedné je vyobrazen Přemysl Oráč. Karel IV. povolal do Čech také italského člena minoritského řádu a cestovatele Marignolu, aby sepsal latinsky kroniku Čech. Mnich se držel Kosmovy předlohy. Dodal jen novou legendu o vyvolení knížete Přemysla.

Rukopisy Královéhradecký a Zelenohorský.Rukopisy královédvorský a zelenohorský
Jsou nejspornějším pramenem k počátkům českého dávnověku. Oč jsou kratší než díla předchozí, o to rozsáhlejší jsou polemiky o jejich pravosti. Nezpochybnitelný je však jejich význam jako děl, která ovlivnila české umění a společnost 19. století. Zcela jinak by bez nich vypadala výzdoba Národního divadla a nevznikl by ani fotbalový klub Slavoj Vyšehrad. Rukopis zelenohorský v pověsti o Libušině soudu poprvé pojmenoval rozvaděné zemany Chrudoše a Šťáhlava.

Přemyslovci byli první českou knížecí a královskou dynastií. Svůj původ odvozovali od Přemysla Oráče. Za prvního historicky doloženého knížete je považován Bořivoj, dědeček knížete Václava. Rod vymřel "po meči" v roce 1306 zavražděním krále Václava III. Po Přemyslovcích vládli v českém království, s výjimkou Jiřího z Poděbrad, už jen dynastie původem z jiných než českých rodů. 

Výstava Staré pověsti české je jednou z posledních příležitostí k návštěvě hlavní budovy Národního muzea na Václavském náměstí, která bude v červenci kvůli rekonstrukci na pět let uzavřena.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ