Literární klasiky vyjmuli ze školních osnov. Prý urážejí studenty

Kultura
13. 2. 2018 16:19
Jako zabít ptáčka.
Jako zabít ptáčka.

Školy v Minnesotě v Duluthu se rozhodly vyjmout dvě klasická díla americké, potažmo světové literatury ze školních učebních osnov. Může za to užívaní "rasistického" jazyka v knihách Jako zabít ptáčka (To Kill a Mockingbird) a Dobrodružství Huckleberryho Finna (Adventures of Huckleberry Finn), které prý děti černé pleti zbytečně uráží a ponižuje. Zprávu uvedly servery Duluth News Tribune a The Telegraph.

Podle statistik neziskové organizace Asociace amerických knihoven patři oba tituly k nejvíce zakazovaným knihám v letech 2001 až 2009. Jak kniha Harper Leeové Jako zabít ptáčka, tak i Dobrodružství Huckleberryho Finna od Marka Twaina už byly v minulých letech vyjmuty z osnov v jiných okrscích jednotlivých států, a sice ve Virginii, Mississippi a Pensylvánii.

Nyní se ke stejnému kroku odhodlala zhruba dvacítka veřejných škol v Duluthu v Minnesotě. Ty sice obě knížky zachovají ve svých knihovnách a studenti je tak budou moc ve svém volném čase číst, v rámci školního vyučování už však nikoliv.

"Cítili jsme, že pořád můžeme učit ve stejných standardech prostřednictvím čtení jiných románů, u kterých se studenti nebudou cítit ponížení nebo utlačováni rasistickými urážkami," řekl pro místní noviny Duluth News Tribune k rozhodnutí duluthských škol Michael Cary, ředitel učebních osnov výuky.

V obou knihách, jež jsou paradoxně označovány za  protirasistické, autoři běžně používali slovo negr. Vzhledem k době, kdy se děj románů odehrává, je to samozřejmě pochopitelné a autorům šlo o zachování autenticity. Jako zabít ptáčka pojednává o nespravedlivém soudu v Alabamě proti muži černé pleti, příběh Huckleberryho Finna se zase točí kolem otázky otroctví před vypuknutím občanské války v USA.

Mark Twain, autor knihy Dobrodružství Huckleberryho Finna.

Harper Leeová, autorka knihy Jako zabít ptáčka.

Obě inkriminované knihy přitom mají historicky velký úspěch a jsou řazeny k nejlepším klasickým dílům světové literatury. Leeová byla dokonce za své dílo oceněna Putzerovou cenou. Školy se však hájí, že vyhověly stížnostem rodičů a studentů černé pleti, kteří se po přečtení knih necítili ve své třídě dobře a vnímali zvláštní atmosféry mezi spolužáky.

Na stranu škol ohledně tohoto rozhodnutí se přidal prezident občanskoprávní organizace Národní asociace pro zvýhodňování barevných lidí (NAACP) Stephan Witherspoon. "Existuje mnohem více autorů s lepší literaturou, která dokáže udělat stejnou věc, tedy vychovávat děti, ale zároveň nesnižuje náš lid. Jsem rád, že se školy takhle rozhodly," uvedl k vyjmutí knížek z učebních osnov.

Nabízí se diskuze

Naopak znepokojena tímto rozhodnutím je organizace zaměřena proti cenzuře - National Coalition Against Censorship. "Místo toho, aby ignorovali složitost jazyka v knihách, měli by vytvářet prostor pro otevřený, upřímný dialog mezi studenty a učit je, jak se vyrovnat s pozůstatky rasismu a utlačování barevných lidí," citoval The Telegraph mluvčí organizace.

Federaci učitelů v Duluthu se zase nelíbí, že školy s učiteli angličtiny své rozhodnutí vůbec neprojednaly. "Nemyslím si, že je někdo vyloženě proti změně. Samozřejmě existuje spousta skvělé literatury, kterou můžeme s našimi studenty využít, ale jsou zde důvody, proč bychom neměli využívat tyhle knihy? Pravděpodobně jsou. Každopádně chceme být součástí těchto diskuzí," řekl prezident federace Bernie Burnham.

Autor: -aka- Foto: , youtube.com/Get Free Ebooks, pixabay.com/skeeze, ČTK/AP/BEVERLY TAYLOR

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ