<span>Nejhezčí knihy:</span> Váchal, Saint-Exupéry, Prahou kráčí lev

Kultura
21. 4. 2009 14:14
Váchalova Šumava umírající a romantická.
Váchalova Šumava umírající a romantická.

Váchalova Šumava umírající a romantická vyhrála mezi bibliofiliemi.Pořadatelé dnes informovali o výsledcích soutěže o nejkrásnější české knihy roku. Ceny se budou předávat ve středu v Památníku národního písemnictví. Soutěž pořádá památník spolu s ministerstvem kultury.

Ředitel památníku Zdeněk Freisleben řekl, že soutěže se letos zúčastnil rekordní počet knih; také počet nakladatelů, kteří své knihy posílají, je podle něj rekordní. Zatímco v posledních letech soutěžilo vždy něco málo přes dvě stovky titulů a nakladatelů bylo loni 109, letos poroty posuzovaly 248 knih od 129 vydavatelů. Knihy posuzuje vždy jedna jury po technické stránce, druhá se zabývá jejich výtvarnou stránkou

Do soutěže se letos vrátila kategorie bibliofilií. Ta stála koncem 20. let u jejího zrodu, v letošním 44. ročníku ji pořadatelé znovu zařadili jako Cenu Vojtěcha Preissiga. Spolek českých bibliofilů, který bude cenu udílet, ji letos dal reprintu knihy Josefa Váchala Šumava umírající a romantická vydaném nakladatelstvím Paseka.

Váchal v letech 1928 až 1931 vytiskl a svázal 11 exemplářů publikace o rozměrech 48 krát 64 centimetry s téměř sedmi desítkami barevných dřevorytů. Paseka vydala reprint v původní velikosti i zmenšenou verzi - a ta byla oceněna. Důvod, proč nedostala cenu kniha s originální velikostí, je pravděpodobně ten, že nakladatel musí do soutěže věnovat čtyři výtisky knihy, které putují po výstavách. V tomto případě je cena čtyř kusů přes 100 tisíc korun.

Publikace Prahou kráčí lev zvítězila v kategorii knih pro děti.V krásné literatuře soutěžilo 50 titulů, zvítězil čtyřsvazkový soubor textů Antoina de Saint-Exupéryho s grafickou úpravou Zdeňka Zieglera a ilustracemi Jana Híska, vydaný ve Vyšehradu. V kategorii literatura pro děti byly 34 tituly a cenu dostala knížka od Aleny Ježkové Prahou kráčí lev, kterou graficky upravila Klára Kvízová.

Nejpočetněji byla zastoupena kategorie vědecká a odborná literatura, kam bylo přihlášeno 54 knih a zvítězila publikace Architekti SIAL o slavném libereckém studiu z nakladatelství Kant. Naopak nejméně byla v soutěži o nejkrásnější knihy zastoupena stejně jako v minulosti kategorie učebnice (18 titulů). Vyhrál balíček Comenia Script od Radany Lencové, která vytvořila novou jednoduchou psací latinku pro děti. Balíček obsahuje soubor pomůcek k nácviku abecedy a vydalo jej nakladatelství Svět.

ČTĚTE TAKÉ: Knihou roku se stala básnická sbírka Bohumily Grögerové

Foto: nakladatelství Paseka, Práh

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ