Nejlepší americké knihy roku 2009
13.01.2010 17:00 Původní zpráva
Některá americká médie přinesla na sklonku loňského roku své knižní favority. Jaké knihy se tamějším kritikům líbily a přečteme si je česky?
Osobní Top 10 již několik let sestavuje především americký deník The New York Times jako jistou protiváhu svého populárního žebříčku bestsellerů. Desítku nejlepších knih spravedlivě rozděluje na non-fiction a beletrii. Z prvně jmenované oblasti stojí za zmínku hlavně monografie spisovatele Raymonda Carvera od Carol Sklenicka, literární historičky s česky vyhlížejícím příjmením, reportáž o devatenáctiletých amerických rekrutech v Bagdádu Dobří vojáci od redaktora Washington Post Davida Finkela či studie Vládci financí od Liaquata Ahameda o čtyřech šéfech centrálních bank v USA, Británii, Francii a Německu po první světové válce.
Při pohledu na pětici nejlepší beletrie bude český čtenář notně zklamán, protože nejenže tu zatím žádná z vybraných knih nevyšla, ale dokonce tu až na jediného neznáme ani žádného z autorů. Tou výjimkou je Jonathan Lethem, jemuž předloni česky vyšla nekonvenční detektivka Sirotci z Brooklynu, v New York Times se zalíbil jeho román Chronic City nabízející alternativní historii Manhattanu. V pětici jinak dominují ženy: je tu povídková sbírka Maile Meloyové, román Krátká historie žen o počátcích feminismu od Kate Walbertové, autobiografická próza Napůl zkrocení koně od Jeannette Wallsové a román Brána na schodech od Lorrie Mooreové o studentce, která se nechá zaměstnat jako au-pair u bohémského páru, který adoptoval míšence.
Konkurenční Washington Post do pětice také zařadil Mooreovou a jeho beletristická pětice je více otevřena zahraničí: najdeme tu Muzeum nevinnosti Turka Orhana Pamuka i Vlčí síň Angličanky Mantelové. A také Stalinův epigram, román Američana Roberta Littela o tom, co se stalo, když básník Osip Mandelštam napsal sarkastickou říkanku o sovětském diktátorovi. Americkým románem o Americe je Americká koroze od Philippa Meyera o dvou mladících obviněných z vraždy bezdomovce.
Čtěte také: Britská literární cena Costa zná vítěze čtyř kategorií
Ještě přístupnější nejen k českému čtenáři a hlavně k neamerickým autorům je desítka nejlepších knih, jak ji sestavili seattleští editoři internetového knihkupectví Amazon: najdeme tu vítěze obou velkých britských cen, historický román Vlčí síň od Hilary Mantelové (dostala Man Booker Prize) i Brooklyn od Colma Tóibína (Costa Award). Obě knihy vyjdou letos česky, stejně tak se asi dočkáme románu u nás dobře známého a hojně vydávaného fantasty Chiny Miévilleho Město a město; jde o sci-fi thriller odehrávající se ve dvou budoucích východoevropských metropolích Beszel a Ul Quoma. A dvě knihy ve výběru česky dokonce už vyšly, bestsellerová detektivka Švéda Stiega Larssona Dívka, která si hrála s ohněm a Vstříc bouři, vzpomínky Normana Ollestada na to, jak jako jedenáctiletý přežil havárii malého letadla v zasněžených horách.
Foto: Karel Šanda, Týden a archiv.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.