Nejlepší knihu napsal podle čtenářů chirurg Tomáš Šebek

Kultura
13. 5. 2016 15:04
Kniha Tomáše Šebka Mise Afghánistán je syrovým textem z terénu, kde pracují Lékaři bez hranic. Zároveň je to velmi drsná, místy až nelítostná pozvánka do světa válečné chirurgie a traumatologie.
Kniha Tomáše Šebka Mise Afghánistán je syrovým textem z terénu, kde pracují Lékaři bez hranic. Zároveň je to velmi drsná, místy až nelítostná pozvánka do světa válečné chirurgie a traumatologie.

Na právě probíhajícím veletrhu Svět knihy konaném na pražském Výstavišti Holešovice byly slavnostně vyhlášeny ceny Česká kniha. U odborníků zabodovala Markéta Baňková za knihu Maličkost. Čtenáři ale v anketě dali přednost Tomáši Šebkovi za jeho zápisky Mise Afghánistán.

Cena Česká kniha se každoročně uděluje nejlepším prozaickým novinkám předchozího roku. Vítězem hlavní ceny, kterého vybírá sedmičlenná odborná porota, se stala Markéta Baňková za knihu Maličkost (vydalo Argo). Vítězem Ceny čtenářů Česká kniha byl zvolen Tomáš Šebek za publikaci Mise Afghánistán (vydala Paseka), díky které vyhrál měsíční rezidenční pobyt v Krakově.

"Chtěl bych poděkovat čtenářům, kteří pro knihu hlasovali. Oni sami k tvorbě knihy přispěli tím, že komentovali mé příspěvky na blogu z mé mise, z čehož nakonec vznikla oceněná kniha," řekl Tomáš Šebek.

Tomáš Šebek přebírá ocenění Česká kniha čtenářů.Vzápětí poděkovat charitativní organizaci Lékaři bez hranic, pod jejichž záštitou se mise v Afghánistánu (a ještě předtím na Haiti) konala a jež poskytují odbornou zdravotnickou pomoc lidem postiženým ozbrojenými konflikty, epidemiemi a přírodními katastrofami a lidem vyloučeným ze zdravotní péče ve více než 60 zemích světa. Neopomněl poděkovat také nakladatelství Paseka, které dalo Šebkovým zápiskům šanci.

Pasece se ale risk vyplatil. Podle neoficiálních statistik prodal titul již přes sedm tisíc kopií. Letos v dubnu jej navíc doplnila i audio verze načtená Lukášem Hlavicou.

Kupte si oceněnou knihu Tomáše Šebka Mise Afghánistán. V e-shopu Knihy.Tyden.cz za zvýhodněnou cenu 254 korun.

Prostor na veletrhu Svět knihy nemají pouze vydavatelství zaměřená na beletrii a odborné publikace, ale také vydavatelství tištěných periodik. V našem stánku si tak můžete pročíst a pořídit nabízené tituly, jakými jsou Faktor S, Týden, Sedmička nebo Interview, a to za exkluzivní veletržní cenu. Pokud jste se s nimi ještě neseznámili, veletrh nabízí skvělou příležitost to napravit. A co víc, rovnou si odnesete hodnotný dárek. Odkaz naleznete zde.

Autor: Vladimír BarákFoto: archiv , Facebook

Další čtení

Tereza Dočkalová

Umělci v Národním divadle převzali Ceny Thálie, Dočkalová už má třetí

Kultura
Aktualizováno: 2. 11. 2025 02:00
Premiéra divadelní prohlídky o životě rodiny Primavesi v originálních prostorách jejich sídla, památkově chráněné Vile Primavesi, 1. listopadu 2025, Olomouc. Podle historických pramenů ji ztvárnil studentský herecký divadlení spolek Kuchmoch. Zleva u stolu sochař Anton Hanak, podnikatel a mecenáš Otto Primavesi a architekt Josef Hoffmann.

Secesní vila Primavesi se při divadelní hře vrátila do doby původních majitelů

Kultura
Aktualizováno: 1. 11. 2025 22:40
První den dvoudenního festivalu popkultury Comic-Con Junior

Brněnský Comic-Con stále víc počítá s dospělými, ale drží i silný dětský program

Kultura
1. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ