Německá média si všímají 90. narozenin Milana Kundery

Kultura
1. 4. 2019 13:48
Spisovatel Milan Kundera.
Spisovatel Milan Kundera.

90. narozenin spisovatele Milana Kundery, který po odchodu z někdejšího Československa trvale žije ve Francii, si všimlo vícero německých médií. Německá stanice Deutsche Welle (DW) ho na svém webu označila za francouzského Čecha a deník Der Tagesspiegel připomněl, že spisovatel žije na hranici neviditelnosti, neboť své soukromí před světem skrývá.

Der Tagesspiegel v této souvislosti připomněl jeho práci Umění románu s podtitulem Cesta Vladislava Vančury za velkou epikou, která je někdy vnímána jako Kunderova zpověď. Píše totiž o tom, že sní o světě, v němž by spisovatelé ze zákona museli tajit svou identitu. Slibuje si od toho znemožnění biografické interpretace tvorby a úbytek agresivity v literárním světě.

"Tento Čech, kterým podle pasu už není, žije po desetiletí ve Francii," uvedla DW s tím, že někdejší Československo Kunderovi občanství na konci 70. let odebralo, čímž jednoho z nejznámějších spisovatelů učinilo exulantem.

DW poznamenala, že Kundera žije v ústraní a rozhovory poskytuje, pokud vůbec, jen písemně. V této souvislosti stanice podotkla, že spisovatel je se svým osudem očividně smířený, neboť kdysi v rozhovoru s Die Zeit sdělil, že o návratu do vlasti nepřemýšlí. "Svou Prahu jsem si vzal s sebou, její vůni, její chuť, její krajinný ráz, její kulturu," citovala z interview Deutsche Welle.

Češi si podle DW na literární návrat Kundery museli počkat až do 90. let, kdy v jeho vlasti vyšly české překlady jeho pozdějších románů. Nesnesitelná lehkost bytí, která byla poprvé vydána ve francouzštině a kterou DW označila za Kunderovo nejznámější dílo, vyšla v Česku poprvé v roce 2006. Předtím ji ještě otisklo české exilové nakladatelství '68 Publishers v Torontu.

DW čtenáře také seznámila s podrobným Kunderovým životopisem a povšimla si i kauzy kolem údajného udavačství.

Německý deník Die Welt v pondělí u příležitosti Kunderových narozenin napsal, že komunistická Státní bezpečnost (StB) se o spisovatele zajímala mnohem důkladněji, než se doposud předpokládalo. List s odvoláním na materiál Lidových novin poznamenal, že ho sledovala nejen mezi lety 1959 a 1962 a v roce 1968, ale pod krycím jménem Elitář také od roku 1971 do roku 1979.

Kunderovi se v pondělí věnuje také regionální deník Volksstimme, který vychází v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Ten poznamenal, že než se Kundera našel v románech, psal básně a také divadelní hry.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/MANHEIMER Aaron

Další čtení

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ