Rakouský spisovatel Peter Handke, který se ve čtvrtek stal laureátem Nobelovy ceny za literaturu, je oceněním udiven. Rozhodnutí Švédské akademie označil v prohlášení před novináři za velmi odvážné vzhledem ke všem předchozím sporům o jeho dílo.
"Po všech těch sporech jsem udiven. Tento druh rozhodnutí je ze strany Švédské akademie velmi odvážný," řekl autor před zástupci tisku ve svém francouzském bydlišti, pařížském předměstí Chaville.
Kontroverzní spisovatel, známý svými prosrbskými postoji, dokonce dříve tvrdil, že Nobelova cena za literaturu by se měla zrušit, protože vytváří "falešné svatořečení", které čtenáři nic nepřináší. Ve čtvrtek ale Handke přiznal, že toto uznání mu dává "zvláštní druh svobody".
Handke byl odpůrcem leteckých útoků NATO na Srbsko během kosovské války na konci 90. let a v roce 2006 řečnil na pohřbu srbského vůdce Slobodana Miloseviče. Udělení Nobelovy ceny právě jemu proto v Evropě vyvolalo smíšené reakce.
Srbská média Handkeho oslavují jako "velkého přítele" Srbů, zatímco například kosovská velvyslankyně v USA Vlora Çitakuová uvedla, že byl oceněn "propagátor etnické nenávisti a násilí". Albánský ministr zahraničí Gent Cakaj, původem z Kosova, označil Handkeho za popírače genocidy a rozhodnutí Švédské akademie za ostudné.