Nobelovu cenu za literaturu získal Francouz <span>Le Clézio</span>

Kultura
9. 10. 2008 13:03
Jean-Marie Gustav Le Clézio
Jean-Marie Gustav Le Clézio

Jean-Marie Gustav Le Clézio, čerstvý držitel Nobelovy ceny.Držitelem letošní Nobelovy ceny za literaturu se stal spisovatel Jean-Marie Gustave Le Clézio (nar. 1940). Po třiadvaceti letech tak získal nejslavnější světové literární ocenění Francouz. Pětičlenná porota jej charakterizovala slovy „autor zlomu, poetického dobrodružství a smyslových opojení, průzkumník humanity skryté za panující civilizací".

Rodák z jihofrancouzského Nice napsal několik desítek knih, převážně románů, jimž dominuje poetický jazyk a experimenty s formou vycházející ze stylu romanopisců takzvaného „nového románu". Do češtiny byla již v šedesátých letech přeložena jeho úspěšná prvotina z roku 1963 Zápis o katastrofě i následující Horečka (1965), pak bylo ovšem překládání jeho děl nadlouho přerušeno a až do devadesátých let, kdy shodou okolností shodně v roce 1996 vyšly romány Poušť (1980) a Bludná hvězda (1993) a kniha pro děti Lullaby (1970). Dosud posledním česky vydaným Le Cléziovým dílem je soubor povídek Mondo a jiné příběhy z roku 1978, který před sedmi lety vydalo nakladatelství Dauphin.

Porota Nobelovy ceny vedená švédským spisovatelem Perem Wästbergem v druhém roce svého funkčního období potvrdila, že ji zajímají autoři plodní, nikoli snadno uchopitelní a masově čtení a pak také takoví, kteří se ve svých textech zamýšlejí nad osudem naší civilizace, zde konkrétně v konfrontaci se zdevastovanými kulturami původních obyvatel amerického kontinentu: Le Clézio hojně cestoval po Střední Americe a seznamoval se s životem a mýty původních obyvatel, což jej inspirovalo mimo jiné k napsání esejů Mexický sen aneb Přerušená myšlenková tradice.

Nepočítáme-li ve Francii naturalizovaného Číňana Gao Xingjiana (Kao Sing-ťien), je to pro literární velmoc Francii teprve druhá Nobelova cena za literaturu od roku 1964, kdy byl oceněn Jean-Paul Sartre. Mezitím ji v roce 1985 získal jen románový experimentátor Claude Simon. Přitom mezi prvními šedesáti laureáty bylo Francouzů hned devět. Cena je spojena s finanční prémií deseti milionů švédských korun, tedy kolem 25 milionů Kč.

Více o autorovi naleznete v nejbližším tištěném vydání Týdne.

Foto: AP

Další čtení

ilustrační foto

Filmová nadace ocenila pět vybraných scénářů skoro milionem korun

Kultura
7. 7. 2025

Nález zakopaných mincí u Jevíčka je unikátní. Učiněný poklad, tisíce mincí

Kultura
7. 7. 2025

Zastavte se v IQOS zóně na Colours of Ostrava a nalaďte se na vlnu zážitků

Kultura
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ