Hlavní město
Nová kniha přibližuje Brasílii, o niž se zasloužil Kubitschek
10.09.2017 10:01
S brazilským hlavním městem Brasília, které bylo ještě před šedesáti lety pouhým snem Brazilců, se nyní mohou čeští čtenáři seznámit v obsáhlé publikaci nakladatelství Titanic. Vrcholné dílo lidské kreativity, které je takto zapsáno v seznamu UNESCO, kniha Brasília - město - sen přibližuje na 370 stranách. Nakladatel ji vydá 12. září v den 115. výročí narození brazilského prezidenta českého původu Juscelina Kubitscheka, který Brazilcům jejich sen splnil.
"Kniha je mozaikou odborných i odlehčených textů, mixem fotografií architektury i dokumentů z výstavby a současného života města, balíčkem vysvětlivek či kresbami Davida Vávry," řekla editorka knihy Yvonna Fričová. Tým autorů na přípravě knihy pracoval téměř pět let, tedy o něco déle, než trvala samotná stavba Brasílie.
Idea přemístit hlavní město, kterým do roku 1960 bylo Rio de Janeiro, ze zabydleného pobřeží oceánu do centra neprobádaného brazilského vnitrozemí, byla zmiňovaná od 19. století ve čtyřech ústavách. Pobřeží Brazilci vnímali jako centrum koloniální moci. Realizovat to se podařilo až Kubitschekovi, kterého si Brazilci zvolili za prezidenta v lednu 1956. Postavit město trvalo tři roky a několik měsíců. Kubitschek, jehož praděd přišel do Brazílie kolem roku 1830 z Třeboňska, o architektonické řešení požádal Oscara Niemeyera, urbanistický plán vypracoval Lúcio Costa. "Byl to konec světa. Drsná, nepřátelská krajina. Nebylo tam nic," připomíná kniha pocity Niemeyera z první obhlídky místa budoucí Brasílie v roce 1956.
Na výstavbě města se podílelo asi 70 000 dělníků. Také díky nim mohlo hlavní město přesídlit do Brasílie v dubnu 1960. V dalších letech tempo stavby výrazně kleslo a znovu stouplo až v období vojenské diktatury v letech 1964 až 1985. Teprve poté se dalo považovat za dokončené.
V roce 1960 se vlády jednotlivých států snažily v Brasílii blýsknout svými projekty. Tehdejší ČSSR byla po USA a Jugoslávii třetí zemí, která v novém městě dokončila svoje velvyslanectví a přestěhovala úředníky z Ria do nového sídla. Architekt Karel Filsak a jeho tým zde poprvé pracoval se stylem nazývaným brutalismus, ve kterém se uplatňuje obnažený beton. V letech 2008-2010 omšelý areál prošel rekonstrukcí. Filsak kromě řady sídel československých ambasád vytvořil třeba pražský hotel Intercontinental či Barrandovský most.
Publikace přibližuje okolnosti vzniku města, dobrodružství výstavby, seznamuje čtenáře s tvůrci i obyvateli, s názory kritiků i obdivovatelů a mapuje česko-brazilské souvislosti.
Brasília je 30 let památkou UNESCO jako významné místo, jehož architektura připomíná historii 20. století. Niemeyerovi byla v roce 1988 udělena Pritzkerova cena, která je obdobou Nobelovy ceny v architektuře.
Titanic vydává knihy o české architektuře a vlastivědě, a také má jako jedno z mála českých nakladatelství iberoamerický přesah.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.