První výsledky zkoumání ostatků chilského básníka Pabla Nerudy potvrdily, že nositel Nobelovy ceny za literaturu trpěl rakovinou prostaty v posledním stádiu. Současně však experti nevylučují, že oponent režimu mohl být i otráven agenty diktátora Augusta Pinocheta.
Tyto předběžné poznatky podle ruské agentury vyplývají ze zprávy, kterou od odborníků obdržel soudce Mario Carroza jako vedoucí vyšetřování okolností Nerudovy smrti. Výsledky však nejsou definitivní, do zkoumání Nerudových kosterních ostatků se ještě mají zapojit specialisté z laboratoří lékařské fakulty Severokarolínské univerzity. Ti provedou na ostatcích toxické testy.
Poeta, který si svůj literární pseudonym zvolil na počet českého básníka Jana Nerudy, podle oficiální verze zemřel 23. září 1973 v jedné z nemocnic chilské metropole na rakovinu. Stalo se tak pouhých 12 dnů po státním převratu generála Pinocheta, při kterém byl zabit básníkův přítel, socialistický prezident Salvador Allende. Básníkův pohřeb se stal demonstrací proti Pinochetově režimu.
Pochyby o příčinách Nerudova skonu podnítil básníkův řidič a tajemník, který v jednom mexickém časopise tvrdil, že básník nemusel zemřít na rakovinu, ale v důsledku smrtelné otravy. Básníkovy ostatky pak - 8. dubna - byly exhumovány na příkaz soudu, který vyhověl žádosti chilských komunistů.
Básníkova rodina je sice přesvědčená o tom, že Pablo Neruda zemřel ve věku 69 let na pokročilou rakovinu prostaty, vyšetřovatelé ale chtějí prověřit, zda skutečně nebyl otráven.
Širší analýza bude známa zřejmě až za několik měsíců.