Památník národního písemnictví je největší muzeum. Slaví 60

Kultura
7. 5. 2013 14:56
Památníku národního písemnictví ve Strahovském klášteře.
Památníku národního písemnictví ve Strahovském klášteře.

Majestátní svazky starých rukopisů v kožených vazbách se zdobnými iluminacemi tiše spočívají v šeru regálů Památníku národního písemnictví (PNP) ve Strahovském klášteře v Praze. O skvosty, které mapují vývoj literatury a knižní kultury v českých zemích včetně sbírky děl výtvarného umění, pečuje památník již 60 let. Z asi 65 milionů předmětů v muzeích a galeriích ČR uchovává PNP více než desetinu - na sedm milionu archiválií, knih a výtvarných děl, což PNP řadí k nejvýznamnějším evropským sbírkám. Expozice o vývoji české literatury byla v PNP otevřena 8. května 1953.

Památník ale čelil v posledních letech jiným výzvám, než je shromažďování a správa literatury a knižní kultury. V roce 2007 totiž ministerstvo kultury uvažovalo o zániku PNP a jeho sloučení s jinými institucemi. Po vlně odporu odborníků ale ministerstvo instituci zachovalo. Druhým byl soudní spor o nové sídlo památníku.

Památníku národního písemnictví ve Strahovském klášteře.PNP totiž poté, co stát počátkem 90. let vrátil premonstrátům jeho dosavadní sídlo Strahovský klášter, hledal nové prostory. V roce 2005 rozhodla vláda o převodu objektu bývalého čínského velvyslanectví v Bubenči na PNP a v roce 2006 přidala ještě jeden objekt. O ně se však památník soudil s Prahou, definitivně bylo rozhodnuto až loni v září, kdy Nejvyšší soud rozhodl, že budova bývalého čínského velvyslanectví, tzv. třetí Petschkova vila, patří PNP.

Po rekonstrukci má být v této bubenečské vile v ulici V sadech v přízemí dlouhodobá výstava novodobé české literatury, víceúčelový sál a kavárna. V dalších patrech památník plánuje centrální studovnu a kanceláře. Pod budovou má vzniknout nový depozitář pro nejvzácnější archiválie a sbírkové předměty.

PNP vznikl v 50. letech 20. století poté, co byli 14. dubna 1950 premonstráti donuceni opustit Strahovský klášter. V roce 1952 byl zde založen založen Památník národní kultury (PNK), jenž převzal Strahovský klášter včetně fondů Strahovské knihovny (130 tisíc svazků) a fondů klášterních knihoven (400 tisíc svazků). PNP jako muzeum české literatury vzniklo z PNK v roce 1953.

Poté, co byl v červenci 1990 Strahovský klášter na základě zákonů o zmírnění křivd způsobených církvím vrácen premonstrátům, se PNP stal nájemcem části klášteru. Sbírka PNP pak byla uložena i v 11 dalších, pronajatých a většinou mimopražských depozitářích (například na Kladně, v Čáslavi, Chrudimi, Opočně, na zámku Staré Hrady či na zámku Duchcov). Přesto památník pečuje i o současnou knižní kulturu soutěžemi o Nejkrásnější české knihy a krátkodobými výstavami doma i v zahraničí.

Páteř muzea tvoří literární archiv, knihovna a oddělení uměleckých sbírek. V tisících kartónových krabic schraňuje podstatnou část "papírové" pozůstalosti velikánů české literatury - Karla Havlíčka Borovského, Boženy Němcové, Jana Nerudy, Karla Čapka či Jaroslava Seiferta. Kořeny archivu spadají až do roku 1818, kdy byl založen při Národním muzeu a k památníku přivtělen v roce 1964.

Knihovna památníku opatruje vedle starých tisků hlavně literaturu obrozeneckou a z období romantismu, modernu z přelomu století, meziválečnou avantgardu a literaturu 60. let včetně exilové a samizdatu. Jsou tu i vzácné bibliofilie, individuální exempláře knih s poznámkami a autografy a také knižní celky z pozůstalosti českých spisovatelů, vědců a výtvarníků. Oddělení uměleckých sbírek spravuje kresby a grafické listy, ilustrace a exlibris, ale i obrazy či plastiky.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ