Čtyřdisková audiokniha
Plejáda herců vypráví pohádky Zdeňka Svěráka
30.08.2012 14:36
Na čtyřech CD právě vychází velká audiokniha pohádek Zdeňka Svěráka. Od podobných vyprávěnek autor očekává, že ho odmění vítězstvím dobra nad zlem. Už prý proto, že se líp usíná a že v životě se toho lidé dočkávají jen zřídka.
"V šedesátých letech, kdy televize ještě nekralovala tak neúprosně jako dnes, jsem zatoužil napsat nedělní rozhlasovou pohádku. To nebyl malý cíl. Pohádky tehdy totiž na rozhlasu po drátě i bez drátu poslouchal celý národ, děti i dospělí," komentoval svůj projekt populární spisovatel, scenárista, herec a spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana.
Do kompletu zařadilo vydavatelství Supraphon vtipné a svérázné pohádky Tři auta, Krápník a Františka, Kolo se zlatými ráfky a Radovanovy radovánky. V první znějí hlasy Ljuby Hermanové, Eduarda Kohouta a Ladislava Trojana. V pohádce s jinotaji o dvojím světě Krápník a Františka jde o hledání štěstí. Zdobí ji herecké výkony Josefa Kemra, Ilji Racka a Jaroslava Satoranského. Do nahrávky pohádky Kolo se zlatými ráfky byli obsazeni například Boris Rösner, Karel Heřmánek, Jiří Langmajer, Jaroslava Adamová a Eva Horká.
"Tuto pohádku, která vypráví o divném království, kde se nesmí mluvit nahlas a ti, kteří neposlechnou, pak musí zpívat lidové písničky v kobkách v podzámčí, nazvanou původně Tiché šlapací království, v Československém rozhlase po roce 1968 smazali jako nežádoucí. Její nová verze vznikla o dvacet let později, natočil ji režisér Karel Weinlich a dočkala se v roce 1991 vydání na vinylové desce," řekl mluvčí Supraphonu Vladan Drvota.
Nový pohádkový komplet uzavírají Radovanovy radovánky, známé z televizního Večerníčku v podání Luďka Soboty. Vyprávění o zahradnickém synkovi Bohouškovi, který měl tu vlastnost, že se ze všeho radoval, a proto mu začali říkat Radovan, patří k těm, jejichž humor milují děti i jejich rodiče. Pro audioknihu je načetl sám autor.
Erben, Čapek i vnoučata
"Jako dítě jsem měl rád české národní pohádky posbírané a vyprávěné Erbenem a Němcovou. Potom jsem si zamiloval způsob, jakým je psal Karel Čapek. Ovšem každou neděli mě přikovaly k rádiu pohádky rozhlasové," uvedl Svěrák o svém vztahu k tomuto žánru.
Když je pak sám začal tvořit, své děti a vnoučata bral jako inspiraci a návod, jak psát, aby je to napínalo, bavilo či rozesmálo. "Čtení z vlastní knížky vlastnímu potomkovi byl pro mě vždycky svátek a napínavá akce, protože dítě vypravěče nešetří. Když je upovídaný, dá mu zřetelně najevo, že se nudí," dodal Svěrák.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.