1975-1989
Politika jako absurdní drama. Havlovo myšlení očima historika
14.05.2013 12:51
Rozborem myšlení a postojů bývalého prezidenta a dramatika Václava Havla se zabývá nová kniha historika Jiřího Suka. Jmenuje se Politika jako absurdní drama - Václav Havel v letech 1975-1989 a v pondělí večer ji autor pokřtil v pražské kavárně.
Osobní drama Václava Havla je v knize zarámováno roky 1975 a 1989. Klene se od otevřeného dopisu generálnímu tajemníkovi Komunistické strany Československa Gustávu Husákovi k nahrazení tohoto politika ve funkci prezidenta republiky na sklonku roku 1989.
"O dopisu z roku 1975, kterým se Václav Havel vrátil do veřejného života, mnoho lidí ví, ale ne všichni vědí, co obsahoval, a znají další okolnosti, proč Havel zvolil formu otevřeného dopisu nebo co následovalo," uvedl autor knihy. Připomněl, že o otevřený dopis šlo především formálně, jeho text byl spíše esejí pojednávající o tehdejším stavu socialistického Československa.Jiný autor by třeba takový dokument zveřejnil v zahraničním tisku. Havlovi však šlo i o jistou dramatičnost, zejména ale o otevřenost. S podobným pohledem pak autor v knize rozebírá například Havlovu obranu členů kapely Plastic People of the Universe, aktivity při zakládání Charty 77, při Několika větách nebo při zakládání Občanského fóra. Důležité podle Suka bylo zohlednit jeden detail, pro Havla podstatný, a to jak jeho dramatické a morální pojetí politiky obstojí se skutečnou, mnohdy kabinetní politikou.
Jádro knihy tvoří rozbor Havlova myšlení a jednání, péče o svobodu slova a nezávislou kulturu v kontextu boje s totalitním režimem a dobových sporů o opozici. Autor se zamýšlí nad souvislostmi praktické odpovědnosti, která neuhýbá ani před hrozbou vězení, a bytostně rozporného vztahu k politice jako povolání.
Historik a politolog Jiří Suk vystudoval archivnictví a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zabývá se moderními dějinami Československa a působí v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v letech 1992 až 1996 tam byl vedoucím dokumentačního oddělení, od roku 1996 působí jako vědecký pracovník v oddělení pro československé dějiny.
Ve své práci se zaměřuje především na komunistické Československo a na přechod Československa k demokracii. K těmto tématům již vydal několik publikací, zejména knihu Labyrintem revoluce (2003) o společenské změně v Československu v roce 1989, která získala cenu Magnesia Litera v kategoriích populárně naučná kniha a nejlepší kniha roku 2003. V roce 1996 byl Suk oceněn Cenou Josefa Hlávky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.