Kniha fejetonů polského spisovatele Mariusze Szczygiela Gottland byla porotou bruselských zpravodajů ověnčena cenou Le prix du livre européen (Cena za evropskou knihu).
Cena se udělovala potřetí v historii, loni ji získal britský historik Tony Judt za práci Po válce: Dějiny Evropy po roce 1945. Aby se kniha mohla účastnit, musí být přeložena do francouzštiny. V letošním širším sedmimístném výběru figuroval i čtyři roky starý román Jáchyma Topola Kloktat dehet, který pod názvem Zone Cirque letos vyšel v malém francouzském nakladatelství Noir Sur Blanc. Do finálové čtveřice však neprošel, v té se kromě Gottlandu objevila ještě díla z Francie, Belgie a Bulharska.
Vznik ceny iniciovali vysocí představitelé bruselské exekutivy v čele s dlouholetým předsedou Evropské komise Jacquesem Delorsem. Čtrnáctičlennou porotu tvoří novináři akreditovaní u Evropské komise včetně zpravodajů striktně ekonomických listů Financial Times nebo The Economist; Českou republiku v porotě reprezentuje zpravodajka MF Dnes Kateřina Koubová. Deklarovaným smyslem ceny, k níž se váže prémie 10 tisíc Euro, je posílit evropskou vzájemnost, což Szczygielova kniha splňuje sympaticky podvratným způsobem: všímá si totiž zvláštností české povahy a moderní české historie a ironicky je komentuje, ponejvíce pak to, že sami Češi tyto jevy a události za zvláštní nepovažují. Kniha se velmi dobře prodávala jak v Polsku, tak v ČR.
Foto: Robert Sedmík a nakladatelství Dokořán