Jeho obchod v Kaprově ulici byl známým intelektuálním centrem. Spolu s ním si zahrál i ve Smoljakově komedii Vrchní, prchni! V úterý se s knihkupcem Bohumilem Fišerem ve Velké obřadní síni strašnického krematoria rozloučili rodina i veřejnost.
Bohumil Fišer (+65) se stal ve svém oboru pojmem a jeho knihkupectví zase symbolem kvalitní literatury. Obchůdek v Kaprově ulici byl místem mnoha autogramiád i oblíbeným stánkem stovek studentů blízké filozofické fakulty.
Knihkupectví má dlouholetou historii. V roce 1933 ho založil nakladatel Josef Hokr. Po únoru 1948 je ovládl národní podnik Kniha. Fišer sem v roce 1963 nastoupil jako vedoucí. Dva roky po listopadu 1989 obchod koupil a v březnu 1991 slavnostně otevřel. Zanedlouho zřídil menší pobočku na půdě jen několik kroků vzdálené Filozofické fakulty UK.
Popularitu knihkupectví, kterému se i během komunistického režimu neřeklo jinak než „U Fišera", utvrdila i vtipná komedie Ladislava Smoljaka Vrchní, prchni! (1981). Zaměstnanci knihkupectví popírají existenci „červeného tlačítka", pomocí něhož svedl Josef Abrhám v roli knihkupce Dalibora Vrány tolik žen. Zda se scenárista Zdeněk Svěrák nechal inspirovat skutečností, či nikoli, si už vzal Bohumil Fišer na věčnost.
Foto: ČTK