Před sto lety bratři Čapkovi dali světu slovo robot, ze hry R.U.R. se stane komiks

Kultura
10. 9. 2020 20:00
Vosková figurína Karla Čapka v pražském muzeu Grévin.
Vosková figurína Karla Čapka v pražském muzeu Grévin.

Ke 100. výročí slova robot, jímž bratři Čapkové obohatili světovou slovní zásobu, vydá letos nakladatelství Argo antologii fantaskních povídek a slavnou utopickou hru R.U.R. v podobě komiksu. Novinářům to ve čtvrtek za nakladatelství řekl Richard Klíčník. Kniha vyjde na konci října pod názvem Robot 100. Povídky zpracovávají Čapkův odkaz po sto letech, dodal.

Autory povídek jsou podle Klíčníka význační čeští i zahraniční spisovatelé převážně fantaskních literárních textů. Patří mezi ně dvojnásobný držitel Magnesie Litery Emil Hakl, autor literatury faktu a biografií význačných českých osobností Pavel Kosatík nebo autor sci-fi Ondřej Neff. Původní povídku pro knihu sepsal také britský spisovatel a scénárista Ben Aaronovitch, mimo jiné autor série městských fantasy s policejním konstáblem a čarodějovým učněm Peterem Grantem. Doslov je dílem již nepublikujícího spisovatele Roberta Silverberga, který je však podle Arga jedním z nejvýznamnějších představitelů angloamerické fantastiky.

Komiksové zpracování slavné divadelní hry Karla Čapka R.U.R. "představuje Čapkův text ve svěžím pojetí určeném o sto let mladšímu publiku", uvedlo nakladatelství na svém webu. Autorkou obrazové formy je kreslířka a animátorka Kateřina Čupová. Podle edičního plánu by měla být kniha vydaná 30. října.

Komiks je mezi českými čtenáři stále populárnější. Úspěch měl například Sál komiksů otevřený před dvěma lety na festivalu Svět knihy Praha. Loni v červnu v Praze vznikla Česká akademie komiksu. Od fanouškovských počátků 90. let se komiks v Česku rozšířil natolik, že je součástí edičních plánů většiny nakladatelství.

Karel Čapek patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné české společnosti. Celý svět převzal právě slovo robot, které se prvně objevilo v divadelní hře R.U.R. Čapek je autorem poezie, prozaických textů, cestopisů i pohádek. V esejích se věnoval politickým a filozofickým úvahám, v nichž se zvláště vyhrazoval proti fašismu a nacismu.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ