Při příležitosti narozenin dalajlámy představili v Praze knihu od Thomase Lairda

Kultura
6. 7. 2018 22:48
Jeho svátost Dalajlama.
Jeho svátost Dalajlama.

V pražském Tibet Open House v pátek při příležitosti oslav 83. narozenin 14. dalajlamy představili knihu Murals of Tibet (Tibetské nástěnné malby). Kniha od Thomase Lairda podepsaná dalajlamou je určená pro studenty, milovníky Tibetu i pro praktikující buddhismu, jógy a meditace. Jde o sedmdesát centimetrů širokou fotografickou publikaci vážící přes 20 kilogramů a prezentující nejcennější nástěnné malby tibetské buddhistické kultury.

K dispozici je 998 kusů vydání. Do Česka vypravilo nakladatelství šest knih, přičemž pořizovací cena jedné je přibližně 300 tisíc korun včetně speciálního čtecího pultíku.

"Výtěžek z prodeje knihy bude jednak financovat celou její přípravu a výrobu, kterou fotograf Laird strávil deset let v Tibetu, a honorářový výtěžek půjde na nadaci jeho Svatosti dalajlamy, která slouží pro další šíření myšlenek buddhismu a vzdělanosti ve světě," řekl Juraj Heger, majitel nakladatelství Slovart.

Fotograf Laird cestoval po Tibetu deset let. Během nich podstoupil duchovní cestu, aby mohl vstoupit do přísně střežených svatyň a klášterních komplexů zapsaných v UNESCO a spatřit to, co do té doby mohli vidět jen vysvěcení buddhističtí mniši. Podařilo se mu zvěčnit nástěnné malby staré tisíce let. Ve spolupráci s nakladatelstvím Taschen pak vznikla kniha, jejíž stránky široké 70 centimetrů mapují desítky těchto maleb. Nejstarší z nich vznikla v roce 633.

Laird malby fotil na několik etap pomocí speciální multiobrazové digitální technologie. Mohl tak zachytit každý milimetr stěn, jejichž šířka někdy dosahovala až deseti metrů. Kniha má 500 stran a její autenticitu podtrhuje použití pravého zlata.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama v březnu oznámil, že již letos nebude cestovat do zahraničí. Podle zpravodajského serveru CNN buddhistický duchovní stárne a je vyčerpaný. Podle svého mluvčího je ale dalajlama zdravotně v pořádku a po Indii, kde žije v exilu, uskutečnil několik cest. Desítky let šířil dalajlama buddhistické učení po celém světě a zároveň se snažil při svých cestách přesvědčit politické vůdce, aby vyvíjeli tlak na Čínu a přiměli ji dát Tibetu větší autonomii.

Dalajlama pobývá v exilu od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959. Opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody. Peking ale považuje dalajlamu, nositele Nobelovy ceny za mír za rok 1989, za nebezpečného separatistu. V České republice byl dalajlama naposledy v říjnu 2016, kdy vystoupil na konferenci Forum 2000, kterou před 20 lety založil tehdejší český prezident a dalajlamův blízký přítel Václav Havel.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Anupam Nath

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ