Knihomolům
Ranní káva, pořádná porce zmrzliny a deníky z totalitních let
19.05.2017 13:30 Původní zpráva
Rádi si užíváte jarního sluníčka s knihou v ruce, ale váháte, kterou knížku číst právě v květnu? Žádný strach. Jako vždy jsou pro vás připraveny knižní novinky na následující týden.
Láska & gelato
Hlavní hrdinka knihy Lina se vydává na dobrodružnou cestu do Toskánska. Jistě si říkáte, co je na cestě do Itálie tak dobrodružného? Lina však dostala nevšední úkol od matky, navíc vyřčený na smrtelné posteli: dívka má v Toskánsku najít svého biologického otce. Lina však po všem, co prožila, chce určitě ze všeho nejméně pátrat po svém otci, naopak - chce jako ostatní lidé trávit prázdniny se vším, co k létu patří, třeba relaxovat u moře se zmrzlinou. Co ale udělá ze všeho nejdříve, je, že začne pročítat máminy deníky. A svět, o kterém čte, ji naprosto okouzlí. Jenže najednou se skládanka, kterou si v hlavě poskládala, totiž ona - matka a dosud nepoznaný otec -, znovu rozpadne na jednotlivé dílky a ona je musí slepit. A nikdo jiný to za ni udělat nemůže.
Jenna Evans Welchová je italská autorka, momentálně však žije v USA. V Itálii stihla ještě dostudovat vysokou školu, pak se však přesunula s manželem a synem do amerického Utahu. Zmrzlina v Itálii, která se stala předmětem názvu jejího titulu, je jednou z věcí na které ráda vzpomíná. Jsou lidé, kteří knihy pouze hltavě konzumují, anebo vytvářejí. Welchová se krom jiného oddává titulům kolegů autorů s vášnivou náruživostí.
Sedm minus jednaMůžete vyřešit mnoho případů, ale i přesto se můžete dočkat výsměchu od kolegů. Kriminální komisař Sam Berger má v merku krvavé skvrny a dojde názoru, že mají přímou spojitost s řadou záhadných zmizení ztracených žen. Jistotu získá ve chvíli, kdy zmizí poslední z nich - mnozí to považují za nový případ, ne však Berger. Šel by nejraději sám a na vlastní pěst po stopě sériovému vrahovi, ale to by nad ním nesměl sedět, jeho šéf, Allan. Jednoho dne však sledováním stop narazí na něco, co jeho samotného pojí s brutálním zločinem. Zaplétá se do něčeho rafinovaného a komplikovaného, aniž to tuší...
Arne Dahl je jedním z řady severských autorů detektivního žánru, narodil se ve Švédsku, píše pod pseudonymem. Je uznávaným a v řadě zemí světa též překládaným autorem. Působí také jako literární kritik. Zajímavostí je, že svou pravou totožnost ozřejmil a civilní jméno Jan Lennart Arnald odhalil Dahl až při vydání šesté knihy. V Česku již vyšlo těchto knih sedm.
Lexikon kávy ... prostě milujeme kávuKniha Jiřího Plška zasvěcuje laiky i odborníky do nevšedního života s kávou. Osvětluje naše rituály, které s ní máme spojené. Vždyť kolik z nás by se bez ranního šálku dokázalo vůbec probudit? Kniha nakladatelství CPress tak už svým tématem poslouží mimo krácení chvil i jako vhodný dárek, navíc univerzální pro obě pohlaví. A dozvíte se také, jak od sebe rozeznávat s mistrovskou přesností jednotlivé druhy.
Hukot časuJestli jste se při pohledu na ciferník obálky knihy Odeonu těšili na příběh typu Nolanova Počátku nebo Cunninghamových Hodin, v obou případech byste se ocitli v tak trochu jiném žánru. Julian Barnes však předkládá zápletku neméně aktuální a rafinovanou. Přeneseme se do doby totality a stalinského systému; jde však o historii ryze fiktivní. Titul nabízí čtenáři pohled na tento zvláštní a svým způsobem i unifikovaný, jednolitý svět - o to podivnější, že je plný nečekaných zvratů - z pohledu ruského skladatele Dmitrije Šostakoviče. A nabízí tím otázky zásadně překračující dobovou hranici: Do jaké míry ještě můžeme mluvit o lidské svobodě? Co vypovídají lidské motivy, které doprovází také zbabělost, nebo naopak statečnost? Vše se dozvíte v knize Hukot času.
Julian Barnes je postmoderní spisovatel britské národnosti. Roku 2011 zvítězil v prestižní literární soutěži Man Bookerova cena, kterou obdržel za román Vědomí konce. Téměř o dekádu let dříve však již vyhrál prestižní francouzskou cenu Prix Femina Étranger s titulem Jak to vlastně bylo? a je také nositelem francouzského Řádu umění a literatury.
Deník I. 1948-1956Jedním z počinů nakladatelství Torst bývá také vydávání deníkových záznamů a jinak tomu není ani u tvůrce Pavla Juráčka, českého filmového režiséra. Jelikož Pavel Juráček napsal deníků hned celou řadu, jde o zatím jediný svazek vyňatý z jeho monumentálního díla. Už zde je však na autorově stylu znát, že nepůjde jen o změť chaotických zápisků, ale o excelentní literární dílo, doslovnou kroniku doby, paměť, dobový dokument. První svazek se přitom dotýká šedesátých let.
Pavel Juráček byl český filmový režisér; výrazný představitel nové vlny 60. let, signatář Charty 77 - jediný, který podepsal Chartu, z řad českých a slovenských režisérů. Kvůli tomu pak musel nuceně odejít do západního Německa. Studoval žurnalistiku a češtinu na FF UK, dále dramaturgii na FAMU. Vždy si přál být též spisovatelem. Psal krom jiného povídky, filmové povídky a scénáře. V roce 1989 podlehl rakovině.
LÍBÍ SE VÁM NĚKTERÁ Z VYBRANÝCH KNIH? VŠECHNY UVEDENÉ TITULY MŮŽETE NAKOUPIT S VÝRAZNOU SLEVOU NA KNIHY.TYDEN.CZ.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.