Rok ´09: mezi <span>Müllerovou a Brownem</span>. A Vietnamka Cempírek

Kultura
28. 12. 2009 15:33
Letošní držitelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová.
Letošní držitelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová.

Letošní držitelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová.Dvě události opět zvýraznily propast mezi literaturou a tím, "co čtou lidi". Patnáctého září vyšel bestseller Dana Browna Ztracený symbol, o měsíc později dostala Nobelovu cenu Herta Müllerová.

A zatímco Brownova thrilleru nedočkaví čtenáři skoupili milion výtisků během prvního dne, ocenění německé spisovatelky rumunského původu mnohá světová média komentovala jako další rozporuplné rozhodnutí, za nímž jako by byla vidět snaha přitáhnout pozornost veřejnosti k autorovi málo známému, zatímco jiní spisovatelé, jejichž kvality prověřila kritika, publikum i čas, na nejsledovanější literární trofej stále marně čekají.

Rozpor mezi oblíbenci čtenářských mas a mezi tím, co považuje za kvalitní odborná veřejnost, trvá dlouho a v éře globalizace se spíše zvětšuje. Novinky Dana Browna, Joanne Rowlingové či Stephenie Meyerové anoncují s velkým humbukem všechna světová média a dychtivě na ně čekají čtenáři od Aljašky po Bukurešť.

Naproti tomu i autoři, kteří už mají místo ve školních učebnicích, se musejí spokojit se stále klesajícím zájmem. A že by se objevil tvůrce, který by uměleckou kvalitu nějak sladil s čtivostí, srozumitelností a atraktivitou námětu, jako se to ještě v osmdesátých letech povedlo Milanu Kunderovi, Gabrielu Garcíovi Márquezovi či Umbertu Ecovi, to už je ve 21. století čirá utopie, jakkoliv toužebně vyhlížená literárními teoretiky celého světa.

Román, který nenapsala Vietnamka.Čeští čtenáři a teoretici zase čekají na knihu, kterou by napsal příslušník nějaké menšiny. Možná až příliš dychtivě, jak ukázal případ románu Bílej kůň žlutej drak, který měla napsat osmnáctiletá česká Vietnamka Lan Pham Thi. Natažená povídka vyhrála anonymní soutěž o nejlepší nepublikovaný rukopis, po následném vydání se knihy díky reklamě a nadšeným médiím prodalo za dva měsíce skvělých osm tisíc.

Pak vyšlo najevo, že skutečným autorem je neúspěšný autor dvou knih, devětatřicetiletý Jan Cempírek, který téměř půl roku vodil za nos nakladatelství, tři měsíce pak kritiky i novináře dychtivé rozhovoru s vycházející literární hvězdou.

ČTĚTE TAKÉ: Potvrzeno. Vietnamský román napsal Jan Cempírek

Foto: archiv

Další čtení

Jiří Bartoška

Bartoška zůstane prezidentem festivalu ve Varech. In memoriam

Kultura
13. 5. 2025

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie otevřela festival Pražské jaro

Kultura
12. 5. 2025
Izraelská zpěvačka Juval Raphaelová, která reprezentuje Izrael, přežila masakr Hamásu.

Eurovize ve znamení protestů proti Izraeli. A žádné duhové vlajky na pódiu

Kultura
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ