Setkání s německy píšící spisovatelkou Lenkou Reinerovou

Kultura
16. 5. 2016 10:14
Spisovatelka Lenka Reinerová při setkání se spisovatelem Arnoštem Lustigem v roce 2006 v diskusním pořadu v pražském divadle Rokoko.
Spisovatelka Lenka Reinerová při setkání se spisovatelem Arnoštem Lustigem v roce 2006 v diskusním pořadu v pražském divadle Rokoko.

Před 100 lety, 17. května 1916, se v Praze narodila spisovatelka Lenka Reinerová, označovaná za poslední pražskou německy píšící autorku. Její život byl poznamenán snad všemi dějinnými peripetiemi, jimiž si střední Evropa ve 20. století prošla. Reinerové knihy jsou proto prosyceny vzpomínkami na život v emigraci či pobyt v nacistickém i komunistickém vězení. Zrovna tak ale obsahují vzpomínky na soužití německé, židovské a české kultury v meziválečné Praze.

Tehdejší prezident republiky Václav Havel předal v roce 2001 na Pražském hradě spisovatelce Lence Reinerové Medaili Za zásluhy.Reinerová psala specifickým jazykem, takzvanou Prager Deutsch. K jejím nejznámějším dílům přeloženým do češtiny patří vzpomínkové knížky Všechny barvy slunce a noci či Kavárna nad Prahou. Za svou tvorbu byl Reinerová mnohokrát oceněna. V roce 1999 obdržela jako první nositelka literární ocenění Schillerův prsten za zásluhy o německý jazyk a literaturu. V roce 2001 jí tehdejší prezident Václav Havel udělil Medaili Za zásluhy.

Lenka Reinerová se narodila v pražské česko-německé rodině. Od poloviny 30. let pracovala jako novinářka v pražské redakci emigrantského časopisu Arbeiter Illustrierte Zeitung. Tak se osobně seznámila například s legendárním "zuřivým reportérem" Egonem Erwinem Kischem.

Spisovatelka Lenka Reinerová při setkání se spisovatelem Arnoštem Lustigem v roce 2006 v diskusním pořadu v pražském divadle Rokoko.V předvečer druhé světové války musela Reinerová kvůli svému židovskému původu a levicovému přesvědčení uprchnout do Francie, kde ale byla po okupaci Německem zatčena a uvězněna. Později se jí podařilo dostat do mexického exilu. Zpět do vlasti se vrátila až po válce.

Na počátku 50. let byla Reinerová z politických důvodů rok a čtvrt vězněna. Také po roce 1968, kdy se veřejně angažovala, nesměla své práce publikovat a živila se jako překladatelka. Od 80. let vydávala své knihy v někdejším východním Německu, českým čtenářům však zůstala téměř neznámá až do pádu komunismu. Zemřela v červnu 2008 v Praze.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peška Stanislav, Volfík René, Čejka Jaromír, Youtube

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ