Dosud se v souvislosti s nejslavnějším žijícím francouzským spisovatelem Michelem Houellebecqem mluvilo jen o jeho skandálních knihách. Teď má jiný skandál - čelí obvinění, že ve své nové knize vykradl celé odstavce z Wikipedie.
Nová kniha La carte et le territoire právě přišla na francouzské knihkupecké pulty a rovnou se stala jedním z favoritů v listopadu udělované prestižní Goncourtovy literární ceny. Odehrává se ve světě pařížské umělecké bohémy a vysloužila si už řadu velmi vstřícných recenzních ohlasů - například deník Liberation ji nazval mistrovským dílem.
Pak ale přišlo pondělní obvinění webu Slate.fr, že Houellebecq, autor i do češtiny přeložených románů Elementární částice, Rozšíření bitevního pole, Platforma a Možnosti ostrova, část textu okopíroval z webové encyklopedie Wikipedia.
Článek nazvaný v narážce na jedno z Houellebecqových děl Možnosti plagiátorství uvedl, že minimálně tři pasáže z Houellebecqovy nové knihy jsou očividně totožné s texty z Wikipedie. Dané pasáže se týkají jednoho francouzského aktivisty, města Beauvais a mouchy domácí.
Podle Slate.fr také Houellebecq zkopíroval popis postavení francouzských policejních úředníků ze stránek francouzského ministra vnitra a popis jednoho hotelu v jižní Francii z jeho webových stránek.
Houellebecq už všechna obvinění ve videorozhovoru ze Španělska, kde nyní žije, označil za směšná a nazval je jen dalším z dlouhé řady obvinění, kterým už v průběhu své literární dráhy čelil. Podle něj je mísení reálných textů s fikcí součástí metody řady spisovatelů, mimo jiné Jorgeho Luise Borgese či Georgese Pereka.