Smrt v kvítí, snový Hebdomeros a návrat na vinici

Kultura
6. 1. 2017 12:09
Smrt kvítí (ilustrační foto).
Smrt kvítí (ilustrační foto).

Potřebujete si odpočinout po silvestrovském veselí? Všechny knihy, které jste měli doma, vám hluční přátelé polili šampaňským? Nezoufejte. Stále vám vybíráme tituly na nadcházející týden.

Černooké Zuzany

Černooké Zuzany.Zaznamenali jste již psychologický thriller, který se probojoval hned několikrát na titul měsíce takových serverů, jakými jsou Amazon nebo Goodreads a dokonce mezi pět top bestsellerů listu Sundey Times? Má záludný název Černooké Zuzany a do češtiny ho pro Knihy Omega přeložila Bohuslava Nováková.
Když je hlavní hrdince Tesse Cartwrightové teprve šestnáct let, probudí se mezi kostmi, v záplavě žlutých lučních květin záhadného pohřebiště. Když ji najdou, není schopná vypovědět nic o okolnostech toho, jak se na místo dostala. 
Po dvaceti letech se zdá, že vzpomínky na tragickou událost odvane vítr spolu s časem. Jenže to by uprostřed února nesmělo vykvést na její zahradě žluté letní kvítí. Tessa začne panikařit, co když je na smrt odsouzen nevinný člověk? Musí neprodleně dojít k novému otevření vyšetřování. Dosud neidentifikované kosti jsou podrobeny forenzní analýze, Tessa podstupuje hypnózu, ale přeci jenom se vyhýbá tomu, aby prozradila tajemství. Tajemství, které má ochránit ji i její dospívající dceru...  

Spisovatelka Julia Heaberlin.Spisovatelka Julia Heaberlin vyrostla v americkém Texasu. Své dětství popisuje jako ne příliš šťastné - zamilovaná do homosexuála, fantazie vyjádřená jenom barvami čepic, které zaměňovala každý den cestou do školy, připadala si tlustá, psala deníky. Dnes už není nic z toho, kým se cítila být. Ukončila dokonce práci v novinách, pustila se do opravdového psaní a po dvou letech vytrvalé práce se jí poštěstilo. Kromě knihy Černooké Zuzany vydala již dva další thrillery Playing Dead a Lie Still. 

Hebdomeros

Kniha Hebdomeros.Je zajímavé sledovat životní osudy známých malířů, a což teprve když vezmou místo štětce do ruky tužku a začnou psát. Hebdomeros je novela, která svého času vyvolala veliké pozdvižení, zvláště u surrealistů. Hlavní postava Chiricova díla má nesporné autobiografické rysy a to může být považováno za provokativní manifest. Nestane se však, že by se to, co vidíme na autorově plátně, ztratilo v jeho psaní. Naopak, text je velmi dynamický, nepostrádá metafory, biblické motivy, surreálné vidění, snové kulisy. Pokud máte už dost reálného světa a potřebujete se přenést do světa snů, je ten pravý čas to udělat právě s Giorgiem de Chiricem. 

Spisovatel Giorgio de Chirico.Giorgio de Chirico byl řecko-italský malíř, představitel metafyzické malby, vášnivý student, zvláště co se německých filozofů a antické malby týče. Ač byl vychováván v osamění a v aristokratickém duchu, zcela odloučen od svých vrstevníků, měl později veliký vliv na malířský vývoj skupiny raných surrealistů, ač on sám se od tohoto druhu tvorby později distancoval.

Nejraději mne tituloval indiánem - Americké vzpomínky na Antonína Dvořáka

Nejraději mě titulovali Indiánem - Americké vzpomínky na Antonína Dvořáka.U umění ještě chvíli zůstaneme. Tentokrát však nepůjde o vlastní tvorbu mistra hudby, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale o jeho dopisy. Knihu Nejraději mne tituloval indiánem - Americké vzpomínky na Antonína Dvořáka, tentokrát v podání Národního muzea, sestavily Kateřina Nová a Veronika Vejvodová. Texty dopisů jsou o to přínosnější, že jsou ryzí, autentické a pronikají až do morku umělcovy duše. A ještě zajímavější je, že se to děje prostřednictvím vynikajícího violisty Josefa Jana Kovaříka a předního znalce Dvořákova díla Otakara Šourka. Kniha je navíc obohacena o hudebněhistorickou studii a bohatou barevnou přílohu.  

Sedni si a nedělej nic - Kniha uvolnění

Sedni si a nedělej nic.Jestli jste se o Vánocích dívali na pohádky, možná už o sezení a nicnedělání nechcete slyšet ani slovo. Jenže existuje jedna báječná kniha o lenošení, kterou si určitě musíte přečíst, už jen proto, že i nicnedělání si občas zasluhuje pozornost. Kniha Sedni si a nedělej nic Li Č'-Čchanga řeší naši věčnou nespokojenost, rušné dny, honbu za smyslem života, věčnou krásou a mládím. Jestli se něčemu můžeme naučit, je to lehkost bytí a podle autora knihy to přitom není až tak těžká disciplína. Aby vás přesvědčil, čeká na vás sedm lekcí prastarých učení Dálného východu.

Návrat na vinici

Kniha Návrat na vinici.Faith Hollandová utíká ze své rodné vesnice krátce poté, co ji nechal její snoubenec stát u oltáře. Jen si představte tu bolest a ostudu! Jenže komu by se po nějaké době nestýskalo, zvlášť když už uplynulo několik let. Vinice Blue Heron snad už všechno zapomněla, už utichly klevety... Tamní červené víno však za návrat stojí. Faith ve svém rodném kraji potkává snoubencova nejlepšího kamaráda Leviho. To, že vůbec existuje, málem vymazala z paměti. Jenže všechno se tak překotně změnilo, no uznejte, jak se může tak rychle zamilovat do někoho, kdo ještě před nedávnem pomáhal zničit její svatbu...

Spisovatelka Kristan Higginsová.Kristan Higginsová je americká spisovatelka, označovaná za velmistryni v psaní romantických textů. Za své prózy získala řadu ocenění a její knihy byly přeloženy do dvaceti jazyků. To, že se rozhodla pro psaní, však není žádná samozřejmost, předtím totiž pracovala jako tisková mluvčí a také v reklamě. 

Nakupujte uvedené tituly se slevou!LÍBÍ SE VÁM NĚKTERÁ Z VYBRANÝCH KNIH? VŠECHNY UVEDENÉ TITULY SI MŮŽETE KOUPIT S VÝRAZNOU SLEVOU NA KNIHY.TYDEN.CZ.

Autor: Vladěna PtáčkováFoto: Profimedia , KULTURNÍ WEBY, STRÁNKY PŘÍSLUŠNÝCH NAKLADATELSTVÍ

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ