Španělé začali s pátráním po ostatcích Miguela de Cervantese

Kultura
29. 4. 2014 08:05
Socha Miguela Cervantese v Madridu.
Socha Miguela Cervantese v Madridu.

Španělští vědci začali s pátráním po ostatcích klasika světové literatury Miguela de Cervantese, autora slavného románu o rytíři Donu Quijotovi. Spisovatel zemřel v roce 1616 a přesné umístění hrobu dodnes nikdo nezná. Změnit by to mohl právě probíhající projekt, který do hledání ostatků zapojí moderní techniku i přední odborníky.

Místo Cervantesova posledního odpočinku je sice známé, přesné umístění hrobu ale nikoli. Ví se, že autor byl podle svého přání pohřben v kostele kláštera bosých trinitářek v madridské "čtvrti literátů", ten byl ale několikrát rozšiřován a přestavován. Cervantes navíc zemřel v chudobě, jeho hrob tak nebyl opatřen výrazným náhrobkem.

Pátrání po ostatcích iniciovala madridská radnice, která spisovatele považuje za nejslavnějšího španělského rodáka a nalezením hrobu chce "splatit důležitý dluh". Náklady na celou akci se odhadují na 100 tisíc eur (asi 2,7 milionu korun). Archeologické práce v klášteře začaly v pondělí, konečný výsledek pátrání bude v případě úspěchu znám do konce roku.

Podle vyjádření vedoucího projektu historika Fernanda Prada je zřejmé, že Cervantes skutečně byl pohřben ve zmiňovaném kostele. První stopy by měl za pomoci georadaru odhalit podzemní výzkum. Poté se do vyšetřování zapojí renomovaný forenzní antropolog Francisco Etxeberria, který v minulosti potvrdil sebevraždu bývalého chilského prezidenta Salvadora Allendeho.

Samotná analýza DNA nemá vzhledem k absenci Cervantesových přímých potomků mnoho nadějí na úspěch. Identifikace ostatků by proto měla proběhnout na základě analýzy zranění, která spisovatel utrpěl v bitvě u Lepanta v roce 1571, kdy také přišel o hybnost v pravé ruce. Etxeberria však varuje před přílišným optimismem, záleží prý na stavu nalezených ostatků.

Cervantesovy kosterní pozůstatky se už před třemi lety pokoušela v kostele Řádu Nejsvětější Trojice najít soukromá iniciativa expertů. Jejich projekt ale nakonec ztroskotal na nedostatku financí.

Autor Dona Quijota zemřel v roce 1616 v 69 letech na cukrovku. Ve své době byl znám spíše jako zraněný voják, který strávil roky v alžírském zajetí, jeho román se dočkal slávy až později.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Na Brněnské přehradě začal festival Groove Brno, poprvé po širým nebem

Kultura
11. 7. 2025

Hudba, příběhy a nový singl: Zea zazpívala na talk show ve Varech

Kultura
11. 7. 2025
motocykl Laurin & Klement CCCC z roku 1904

Unikátní motorka je jediná na světě. Řeší ji i prezident, Italům nabídl renovaci

Kultura
Aktualizováno: 11. 7. 2025 10:43

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ