Společnost <span>Franze Kafky</span> dokončila vydání jeho díla

Kultura
22. 9. 2007 14:22
Spisovatel Franz Kafka
Spisovatel Franz Kafka

Spisovatel Franz KafkaSpolečnost Franze Kafky dokončila vydávání díla slavného spisovatele, nejvýznamnějšího představitele okruhu pražských německy píšících spisovatelů počátku 20. století. V těchto dnech vychází závěrečný 13. svazek Edice Dílo Franze Kafky s názvem Dopisy přátelům a jiná korespondence.

"Čeští čtenáři mají poprvé k dispozici kompletní české vydání díla velkého spisovatele moderní literatury a slavného pražského rodáka. Projekt trval deset let a stál bezmála tolik milionů korun, sdělila Daniela Uherková ze Společnosti Franze Kafky.

Společnost pořádá 25. září k dokončení kafkovské edice slavnostní večer, na kterém přiblíží odborníci na Kafkovo dílo a zástupci společnosti právě desetiletou práci na souborném vydání jeho děl. Večer se uskuteční v přednáškovém sále nového sídla společnosti v Široké ulici v Praze 1.

Společnost Franze Kafky zahájila vydávání souborných Kafkových spisů v roce 1997 - dlouho očekávaným a do češtiny dosud nikdy nepřevedeným svazkem Kafkových deníků z let 1909 až 1912.

Díla vycházejí pouze v novějších překladech, s výjimkou některých Kafkových povídek a románového fragmentu Zámek, které vyšly ve starším překladu Vladimíra Kafky. Na jednotlivých svazcích se překladatelsky podíleli Viola Fischerová, Věra Koubová, Josef Čermák, Marek Nekula a Jiří Stromšík. Dopisy rodině přeložil Vojtěch Saudek, Kafkův prasynovec (syn Kafkovy neteře Věry).

Soubor tří knih deníků a svazky korespondence - kromě dopisů Mileně - a řada povídek a fragmentů vyšly česky vůbec poprvé. Světoznámé dílo autora, jehož životní osudy jsou tak pevně spojeny s Prahou a českými zeměmi, totiž bylo po desítky let českým čtenářům jen málo přístupné. I přesto, že první překlad Kafky do cizího jazyka byl právě do češtiny - prózu Topič přeložila Milena Jesenská. Vydání souborných spisů poprvé zastavil únorový převrat v roce 1948 a podruhé nástup normalizace v roce 1969.

Kafka byl jako židovský autor nepřítelem nacistické totalitě a pro socialistický režim se z řady důvodů stal symbolem "úpadkové a reakční", a přitom stále nebezpečné buržoazní kultury. Apolitický a neambiciózní spisovatel by asi neuvěřil, že vědecká konference o jeho díle, která se konala v Liblicích v roce 1963, bude ovlivňovat politický vývoj v Československu.

Společnost Franze Kafky vznikla v roce 1990. Jejím cílem je navázat na tradice kulturní plurality středoevropského regionu, kde spolu po staletí žili Češi, Němci a Židé. Jméno Franze Kafky je pro ni symbolem těchto tradic.

Společnost uděluje Cenu Franze Kafky, jedinou mezinárodní literární cenu v ČR. Jejími dosavadními nositeli jsou mimo jiné rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková a britský dramatik Harold Pinter, kteří se teprve později stali nositeli Nobelovy ceny. Vloni ocenění získal japonský spisovatel Haruki Murakami. Letos si pro ocenění přijede francouzský básník a esejista Yves Bonnefoy.

Repro: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ