Už za méně než měsíc, 14. října, se dozvíme vítěze prestižní Man Booker Prize. Do užšího výběru, tzv. shortlistu, se dostal mimo jiné vítěz z roku 2010 Howard Jacobson nebo v minulosti již dvakrát nominovaná Ali Smithová. Literární cena, která se tradičně těší velké pozornosti médií, letos budí ještě větší zájem než obvykle. Může za to změna pravidel, díky níž se nově mohou o cenu ucházet anglicky píšící autoři z celého světa.
Zatímco až do loňského roku byli pro cenu zvažováni pouze autoři pocházející z Commonwealthu, Irska nebo Zimbabwe, počínaje letoškem se mohla hlásit všechna díla původně napsaná v angličtině a vydaná ve Spojeném království. Změna, která ceny posunula na mezinárodní úroveň, vyvolala protichůdné reakce. Kritici úpravy pravidel mimo jiné předvídali, že soutěž ovládnou Američané.
Obávali se však zbytečně. Porota složená z literárních kritiků, novinářů, vydavatelů a dalších osobností letos posuzovala celkem 154 děl, z nichž čtyřicet pocházelo z USA. Do finální šestice se dostali dva Američané - Joshua Ferris s humorným příběhem o newyorském zubaři To Rise Again at a Decent Hour, a Karen Joy Fowlerová za We Are All Completely Beside Ourselves. Fowlerová je známá především pro svůj bestseller Jane Austen Book Club, který se dočkal i filmového pracování, a její zařazení do užšího výběru se dá číst i jako odpověď všem, kdo v minulosti porotu kritizovali za ignorování "mainstreamových" autorů.
Dále na shortlistu figuruje britská (nebo chcete-li skotská) autorka Ali Smithová s románem o rozmanitosti umění How to be Both, která se do užšího výběru dostala už v letech 2001 a 2005. Doplňují ji krajané Howard Jacobson za antiutopický román J a Neel Mukherjee za The Lives of Others, spletitý příběh z Mukherjeeho rodné Kalkaty. Seznam uzavírá Australan Richard Flanagan s výpravnou love story The Narrow Road to the Deep North, odehrávající se na pozadí stavby nechvalně známé železnice smrti během druhé světové války.
Největším překvapením letošního výběru nejsou ani tak jména, která se na seznam dostala, jako spíš ta, která tam chybí. Laureát ceny z roku 1998 a v minulých letech již čtyřikrát nominovaný Ian McEwan se nedostal ani do širšího výběru (tzv. longlistu, zveřejněného na konci července), kde chyběl dokonce i román The Goldfinch americké autorky Donny Tarttové, oceněný letos na jaře Pulitzerovou cenou.
Prestižní Man Bookerova cena se uděluje od roku 1968. V minulosti ji získali například Salman Rushdie za Děti půlnoci (1981), Margaret Atwoodová za román Slepý vrah (2000) nebo Yann Martel za román Pí a jeho život (2002). Loni cenu získala Eleanor Cattonová, která se s více než osm set stran dlouhým románem The Luminaries stala historicky nejmladší laureátkou. Příběh, který se odehrává v dobách zlaté horečky na Novém Zélandu, na český překlad teprve čeká.