Středověké knihy k vidění v Jihlavě. Lidé si mohli prohlédnout i originály

Kultura
22. 12. 2016 17:00
Marie Benešová z Okresního státního archivu v Jihlavě při instalaci výstavy originálů a faksimilí Gelnhausenova kodexu a Zbraslavské kroniky.
Marie Benešová z Okresního státního archivu v Jihlavě při instalaci výstavy originálů a faksimilí Gelnhausenova kodexu a Zbraslavské kroniky.

Originály a faksimile Gelnhausenova kodexu a Zbraslavské kroniky si lidé mohli prohlédnout v gotické síni jihlavské radnice. Během dopoledne přišly desítky lidí včetně několika školních tříd. Výstavu doplnily odborné přednášky. Faksimile nechal zhotovit Státní okresní archiv v Jihlavě, kde jsou uloženy originály těchto vzácných památek. Podle ředitelky archivu Renaty Piskové to bylo ve čtvrtek naposledy, kdy se originály knih objevily na veřejnosti.

"Jakákoli manipulace knihy ničí. Poškozuje se vazba, kresby a iluminace se odírají. Knihy jsou digitalizované, teď už existují dokonalá faksimile, není důvod, aby originály opouštěly archiv," řekla Pisková.

Náklady na tisk a grafickou úpravu obou knih, z nichž každá má kolem 190 stránek, dosáhly přibližně 300 tisíc korun, o které se s archivem podělilo město Jihlava. Vazbu, materiál a restaurátorskou práci uhradil archiv. "Dostala jsem potištěné archy, které se potom kompletovaly do složek a osekaly na požadovanou velikost. Knižní vazbu jsem udělala včetně patinace, aby se nasimulovalo stáří knih," řekla restaurátorka archivu Marie Benešová.

Výstava středověkých knih.

Hlavním důvodem pořízení faksimilií středověkých památek byl letošní rok zasvěcený oslavám 700. výročí narození Karla IV. "Sešlo se několik žádostí od různých institucí, které chtěly zapůjčit originály, existuje i velký tlak ze zahraničí. Proto jsme se rozhodli pořídit faksimile," uvedla Pisková.

V jihlavském archivu je uložen sedlecký rukopis Zbraslavské kroniky, ačkoliv tako kronika nemá, co se týče původu a obsahu, s Jihlavou nic společného. Rukopis vznikl v sedleckém klášteře koncem 14. století. Za husitských válek byl s ostatními cennostmi kláštera uložen v Jihlavě, kde zůstal zapomenutý. Ve zdobené kožené vazbě je 185 pergamenových listů.

Gelnhausenův kodex obsahuje sbírku privilegií, statutů a nálezů jihlavského městského a horního práva, odráží významné postavení středověké Jihlavy. Vytvořil ho notář Jan z Gelnhausenu, který ve městě působil na přelomu 14. a 15. století. Kodex tvoří 187 pergamenových listů s textem a iluminacemi.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ