Svět podle ďábla. Průvodce životem, za který dáte duši

Kultura
30. 7. 2010 16:30
Peklo kolem nás.
Peklo kolem nás.

Každý den přináší spoustu důvodů, proč se dívat na svět černě. Pro notorické optimisty, kteří je nechápou, je tady výkladový slovník. Napsal ho před sto lety Ambrose Bierce a pořád je pekelně dobrý.

O ďáblech toho víme celkem dost. Podle tradice je ďábel nadpřirozená bytost ztělesňující zlo - věčný našeptávač, pokušitel, zpochybňovač a svůdce. Nosí Pradu, má v oblibě tousty a tak jako právníci si libuje ve smlouvách. Ne každý ale ví, že má dokonce svůj slovník. Napsal ho pod pseudonymem Ambrose Bierce a poprvé vyšel už v roce 1906 jako soubor cynicky nazíraných hesel, která mapují momentální chod i historii všehomíra. Přestože od té doby uplynulo už hezkých pár let, z jeho svěžesti a nadčasové ironie se ztratilo pramálo.

Obálka od Chrudoše Valouška.Sbírka aforistických definic slavného amerického spisovatele a fejetonisty Ambrose Gwinnett Bierce vycházela původně časopisecky na pokračování, nárazově a déle než dvacet let. Ďáblův slovník bývá často optimisticky charakterizován jako "divoká satira, absolutní ironie, totální pesimismus, brutální nihilismus, bytostná skepse, čistá misantropie a morbidita produkující humor i hrůzu zároveň" a není nejmenší důvod tento profil zpochybňovat. Ostatně autor sám měl z čeho čerpat.

Slabost pro abecední systém se v jeho rodině dědila. Jen pro ilustraci je možné zmínit, že Biercův otec všech svých třináct dětí v zájmu rodinné demokracie pojmenoval od písmene "a". Co se týče náhledu na svět a zorného úhlu jubilejního desátého dítěte Ambrose se sluší dodat, že mu nebyl souzen zrovna šťastný život. Měl kruté zkušenosti z války, přežil oba své syny, podváděla ho žena. O růžových brýlích v jeho případě nemá smysl mluvit. Nicméně jako jasnozřivý glosátor, sžíravý kritik, komentátor a obratný povídkář byl více než úspěšný.

Jedna z optimističtějších iniciál.S jeho obrazem světa samozřejmě nemusí každý souhlasit, i když jistě potěší každého remcala, jemuž není nic svaté, takže v Česku by mohl padnout na úrodnou půdu. Nakonec pravda je relativní. To, co se jednomu může zdát jako chorobný pesimismus, druhý bude vnímat jen jako realistický pohled na věc. Lepší, když si obrázek udělá každý sám.

BEZTRESTNOST. Bohatství.

DEFINITIVNÍ. Mýlící se co nejsilnějším hlasem.

JEDNOU. Dostatečně.

NÁTLAK. Výřečnost moci.

Kromě zjevné inspirativní hodnoty textu není od věci zmínit ani odpovídající ilustrační doprovod Chrudoše Valouška - autora se specifickým rukopisem, který byl v tomto roce oceněn na soutěži Nejkrásnější kniha světa v Lipsku.

Ambrose Bierce: Ďáblův slovník, překlad Hana Ulmanová, ilustrace Chrudoš Valoušek, vydal Albatros Media a. s. 2010, 219 stran

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ