Světový den knihy a autorských práv, který připadá na 23. dubna, připomene Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) od 18. dubna celotýdenní kampaní Kniha ti sluší. Do akce se zapojí nakladatelé, autoři, knihkupectví a také knihovny po celé České republice. Pro čtenáře a milovníky knih připravili setkání se spisovateli, autogramiády, soutěže či slevy. Za organizátory o tom informovala Radka Potměšilová.
Mediálními tvářemi kampaně Kniha ti sluší se stali Jan Potměšil, Zdeněk Piškula a Jana Plodková. "Mám radost, že kampaň má čím dál větší podporu napříč českou společností, a doufám, že toto poselství nakonec zaslechnou nebo uvidí i ti, kteří mají možnost knižní kultuře pomoci prostřednictvím dobře napsaných zákonů," uvedl předseda SČKN Martin Vopěnka.
Zájemci v Praze se mohou 19. dubna v obchodním centru Arkády Pankrác setkat s Radkou Třeštíkovou, Josefem Formánkem, Petrem Stančíkem, Michaelou Klevisovou, Michalem Petrovem a jedním z ambasadorů kampaně Janem Potměšilem. V ostravském Domě knihy je na každý den od 18. do 21. dubna připravena beseda a autogramiáda s dětskou psycholožkou Zuzanou Pospíšilovou, sexuologem Radimem Uzlem nebo bývalým vicekancléřem prezidenta Václava Klause Petrem Hájkem. Knihkupectví Kosmas ve všech svých pobočkách vyhlásilo soutěž pro čtenáře o nejkrásnější záložku.
Čtenáři mohou také podpořit Nadaci Leontinka, která od roku 2005 pomáhá zrakově postiženým. Již loni se v rámci kampaně Kniha ti sluší pro Leontinku vybralo sto tisíc korun a vznikly díky tomu audio verze tří knih od Petra Nikla, Jiřího Dvořáka a Renáty Fučíkové, které vyšly také v Braillově písmu. Leontinka pomohla podpořit i vznik multisenzorické knížky Nanoušovy lumpárny a hmatové knihy Eva vaří bramboračku a Zas a znova skládej slova. Přehled všech akcí kampaně se nachází na stránkách www.knihatislusi.cz.
V měsíci Světového dne knihy se na pultech knihkupectví objevuje řada nových titulů. Například největší římská porážka inspirovala britského spisovatele Bena Kanea k prvnímu svazku románové trilogie Orlové ve válce. Román Kiki z Montparnassu dvojice Catel & Bocquet zase pojednává o Alici Prinové, jejímž životem prošla řada slavných mužů. Stala se múzou Jeana Cocteaua, Ernesta Hemingwaye, Andrého Bretona, Tristana Tzary, Pabla Picassa, Amedea Modiglianiho i fotografa Mana Raye, který nasnímal stovky jejích portrétů.
Jeden z největších kriminálních zločinů v církevní historii ožívá v knize Případ Sant' Ambrogio německého badatele Huberta Wolfa. Předlohu stejnojmenného seriálu Dům z karet s Kevinem Spaceym v hlavní roli zase napsal Michael Dobbs. V překladu Boba Hýska vychází umělecká kronika hudebníka a spisovatele Nicka Cavea Píseň z pytlíku na zvratky, kterou sepsal na severoamerickém turné s kapelou The Bad Seeds během léta roku 2014.
Světový den knihy se slaví od roku 1995 pravidelně ve více než sto zemích světa.