Marně vyhlížíte léto a teplé počasí? V deštivých dnech se nejraději stulíte pod deku s knihou? Váháte, kterou z nich si vybrat? Žádný strach. Jako vždy jsou pro vás připraveny knižní novinky.
Spisovatel jako povolání
Haruki Murakami, známý české čtenářské obci hlavně díky postmodernímu románu Kafka na pobřeží a díky záštitě nakladatelství Odeon, se nyní představuje s novou knihou, která se příznačně jmenuje Spisovatel jako povolání. Kdyby došlo na slova literárních vědců a kritiků, předpokládali bychom, že se s titulem popisujícím a reflektujícím literární řemeslo - navíc vlastní literární řemeslo -, jen stěží setkáme, protože se autor k tématu tvůrčího aktu jen málokdy vyjadřoval. Některé z jeho esejů však vyšly ještě před vydáním knihy, a to v japonském kulturním periodiku Monkey. Jde přitom o spontánní výsledek autorovy reflexe otázek, které vznikaly při zpracovávání rozsáhlé literární látky.
Haruki Murakami patří v Česku k asi nejznámějším japonským spisovatelům. Ve své domovině se živí též jako překladatel. Literární základy získal již u svých rodičů, kteří oba literaturu vyučovali. Autor sám se přitom široce orientuje v evropském kontextu a problematice západní kultury. Nejen tím si získává sympatie čtenářstva tohoto kontinentu.
Tvůrčí psaní pro malé spisovatele a spisovatelky
Nejenom Haruki Murakami vás však může o psaní něco naučit. Na trhu existuje nově též titul Tvůrčí psaní pro malé spisovatele a spisovatelky, který zasvětí do tajů literárního řemesla i ty mladší z nás. Kdy jindy tříbit jazykové a stylistické dovednosti než v útlém věku? Autorka úspěšné knihy To si piš! ... a kresli taky, Kateřina Hošková, zve své mladé přátele a náruživé čtenáře, citujme: "do říše pohádek, legend, mýtů a bájí, do krajin, kde žijí hodní i zlí duchové, obři i trpaslíci, smělí lovci a nezkrotná zvířata i udatní muži a odvážné mladé dívky". A to už je výzva jak pro ponoření se do těchto příběhů, tak pro vlastní literární tvorbu a první drobná i větší díla.
Povolání režisérU kreativních zaměstnání ještě chvíli zůstaneme: nakladatelství prostor přináší rozhovor s Milošem Formanem, který byl pořízen Bohdanem Slámou - též úspěšným režisérem - v roce 2012 a posléze převeden do knižní podoby. Ve své podstatě jde o rozsáhlou analýzu práce režiséra a scenáristy v jedné osobě; Miloš Forman zde líčí úskalí výběru herců, vyjednávání s producenty, ale budoucí studenty filmové tvorby stejně jako filmové laiky zasvěcuje velmi detailně do práce s nasvícením nebo vysvětluje, jak správně sestavit dialog. V rámci rozhovorů, které byly s autorem pořízeny, tak tento představuje jakýsi mezník, který velmi odborně seznamuje čtenáře a filmové fajnšmekry s autorovým řemeslem a jeho celoživotní prací.
Bohdan Sláma je český režisér. Původně vystudoval stavební fakultu a nic nenasvědčovalo tomu, že se vydá cestou filmu. Naskytla se mu však možnost spolupracovat s Věrou Chytilovou a o pár let později se již zapsal na studium režie na pražské FAMU. Stěžejní byl přitom pro Bohdana Slámu rok 2001, kdy se zapsal do povědomí veřejnosti a filmových kritiků snímkem Divoké včely, který obdržel řadu cen včetně cen udílených na MFF v Rotterdamu a MFF v San Francisku. Další film Štěstí obdržel hned sedm českých lvů, úspěšný byl i film Venkovský učitel.
Jak být krásná za 21 dnů Učit se můžeme celý život. A v případě ženské krásy to platí dvojnásob. Možná je načase přestat stát před zrcadlem s negativními pocity o vlastním těle, protože v našem zúženém spektru vnímání stejně nenaskýtá pravý obraz o tom, jak vypadáme. Možná ale stojí za to, vrátit se zpět s něčím neotřelým, neobyčejným a nápaditým a skutečně tomu chvíli věnovat. Inspirací vám bude Christel Vatassová s knihou, která nese podtitul Tajemství půvabu a sebevědomí, která díky své praxi v modelingových agenturách sepsala knihu, která nabízí neotřelé rady, jak dosáhnout toho, abychom se ženy cítily a mohly cítit krásné a atraktivní, bez ohledu na věk, typ postavy a vrozený temperament. Za pomoci expertů z oblasti módy a kosmetiky radí, jak zdůraznit přirozenou ženskou krásu, a podtrhnout tak vlastní jedinečnost.
Citlivý člověkFanoušci Topolových próz si po autorově dlouhé tvůrčí pauze mohou oddechnout, protože na pulty knihkupectví přichází jeho román Citlivý člověk. Hlavní hrdina románu je kočovné povahy - se svým neklidným temperamentem, rozvernými dětmi a duševně rozháranou manželkou křižuje Evropu, aby našel domov, kterým se mu stává břeh Sázavy. Postavy vedlejší mají životní osudy neméně pestré: setkáváme se s lehkou děvou Světlanou a jejím guru s podezřele něžným jménem Kája nebo s motorkářským gangem. Neklid, nutkavá stěhovavost a potřeba životodárných vzruchů, ale i ustálení, upokojení a doba zrání, které provázejí základní otázku po smyslu života v mnohosti lidských nátur a temperamentů, to vše se odráží v novém díle známého spisovatele.
Jáchym Topol je český spisovatel a básník, hudebník a novinář, v současné době působící v Knihovně Václava Havla v Praze na Národní třídě, o jejíž chod se stará. Je synem autora Josefa Topola a vnukem spisovatele Karla Schulze. Na kontě má řadu literárně-dramatických pořadů, působil jako šéfredaktor Revolver Revue nebo jako zpěvák a textař skupiny Národní třída. Psal také texty pro skupinu svého bratra Filipa Psí vojáci.
LÍBÍ SE VÁM NĚKTERÁ Z VYBRANÝCH KNIH? VŠECHNY UVEDENÉ TITULY MŮŽETE NAKOUPIT S VÝRAZNOU SLEVOU NA KNIHY.TYDEN.CZ.