Před 125 lety, 3. ledna 1892, se v jihoafrickém městě Bloemfontein narodil literát, jehož dílo ovlivnilo generace mladých čtenářů a především díky filmovému zpracování má velký vliv i na současnou mládež. Johna Ronalda Reuela Tolkiena nijak neproslavily jeho první publikace z dvacátých let - Slovník střední angličtiny a kritické vydání středověké romance Sir Gawain a Zelený rytíř, uspěl však s příběhy, které si původně vymýšlel pro své čtyři děti.
Profesor staroanglické literatury na Oxfordu Tolkien pro ně totiž začal vytvářet příběhy hobita Bilba Pytlíka a mocného prstenu. První ze série knih, putování hobita Bilba Pytlíka za pokladem nazvané Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, vyšla v roce 1937 (česky poprvé v roce 1979). Návazné příběhy o prstenu, který "vládne všem", dokončil Tolkien na sklonku 40. let a vytvořil v nich nový svět s vlastní historií, jazykem, písmem, postavami, legendami a domovinou, kterou nazval Středozemě.
Trilogie Pán prstenů znovu "ovládla" svět před několika lety, kdy byla úspěšně zfilmována, přičemž například její poslední díl Pán prstenů: Návrat krále získal 11 prestižních Oscarů a jako jeden z mála filmů na světě vydělal přes miliardu dolarů. V letech 2012 až 2014 na ni pak navázala filmová trilogie Hobit dle knihy Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, která dějově předchází Pána prstenů.