Pozapomenutý fenomén exlibris, knižní značky, která upomínala na majitele knihy, oživují i dnes současní výtvarníci. V Česku je také rozšířené sběratelství těchto maličkých grafických listů, které vznikaly s použitím všemožných technik. Seznámit se s historií exlibris a zkusit si své vlastní vyrobit mohou lidé v památníku na Vítkově, kde až do 9. září trvá výstava Ta kniha patří mě!. Připravilo ji Národní muzeum a ukazuje historii knižních značek do roku 1945.
Exlibris (knižní značka) je malý lístek, který se vlepuje do knihy a má označit, z které knihovny kniha pochází. Výstava provede návštěvníky historií českého exlibris od 16. století. V úvodu je možné vidět exlibris historická (heraldická) v tiscích pocházejících z knihoven šlechticů, například Petra Voka z Rožmberka a Kryštofa z Nostic. Exlibris Josefa Mánesa z roku 1868, které je označováno jako první české moderní exlibris, otevírá hlavní část výstavy.
Vystaveno je 365 moderních exlibris od 90 autorů od počátku 20. století do roku 1945. Tiskové štočky, nástroje pro grafickou práci a lisy přibližují princip používaných grafických technik. Závěrečná část výstavy se věnuje vzniku a rozvoji sběratelství exlibris v českých zemích, které má přesné datum vzniku a považuje se za ně článek o exlibris v Moderní revue v roce 1897 z pera básníka a prvního sběratele S. K. Neumanna.
Podle návodu si pak zájemci na výstavě mohou navrhnout vlastní exlibris a na několika specializovaných workshopech si vyzkoušet tisk na historických lisech.
Vedle Josefa Mánesa mezi tvůrce exlibris patřili i další význační čeští umělci stejné doby jako Alfons Mucha, Max Švabinský, Vojtěch Preissig či Mikoláš Aleš. Oblíbenou formou byla exlibris později také třeba pro Josefa Váchala, příležitostné grafice, k níž exlibris patří, se věnoval i Jan Zrzavý. Ten v době kolem první světové války tvořil grafiky v empírovém stylu, tedy 120 let vyšlé z módy. Nevytvářel knižní značky pro sběratele, ale pro běžné čtenáře, proto jsou mnohé Zrzavého exlibris známé jen z návrhů, neboť hotové tisky byly spotřebovány vlepením do knih vlastníků.
V Národním muzeu jsou sbírky exlibris součástí knihovny, obsahuje více než 36 tisíc sbírkových předmětů. Nejvíce jsou zastoupeny exlibris z 20. a 30. let 20. století. Základem fondu jsou sbírky učitele Karla Jaroslava Obrátila (25 tisíc exlibris), literárního vědce a sběratele Miloslava Novotného a knižního grafika a typografa Aloise Chvály. Vedle českých knižních značek je ve sbírce i zahraniční produkce z evropských států, ale také z Ameriky, Austrálie či Japonska.