K výzvě na obranu knih se dnes přidal také bývalý prezident republiky Václav Havel. Podepsal internetovou petici za to, aby se knih netýkalo vládou chystané přeřazení většiny zboží a služeb do vyšší sazby daně z přidané hodnoty. ČTK to dnes řekl nakladatel Michal Rybka, informaci potvrdila také Havlova tajemnice Sabina Tančevová.
Petici zveřejnil Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) minulý čtvrtek, k dnešnímu odpoledni ji podepsalo 20 000 lidí, jen za posledních 24 hodin přibyly 4000 podpisů. Mezi stovkami nakladatelů, učitelů, spisovatelů, překladatelů, knihovníků, studentů a zástupců mnoha dalších profesí jsou i podpisy Evy Kantůrkové, Zdeňka Svěráka, Petry Soukupové, Olgy Sommerové, Terezy Boučkové nebo Petry Hůlové.
"Nakladatelé nebudou mít peníze na překladatele nebo třeba na grafiky, spousta knih nevyjde, protože se do toho nakladatelé budou bát jít, budou více sázet na jistotu," řekla už v pondělí Hůlová ČTK. Vláda chce DPH u části výrobků ve snížené sazbě zvýšit na 20 procent co nejrychleji, zřejmě už letos na podzim. Získané prostředky by se měly využít na důchodovou reformu.
"Žádáme českou vládu a české poslance, aby dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek. Nedopusťme, aby se Česká republika svou kulturní politikou ocitla na periferii Evropy," napsali knihkupci ve výzvě. Většina evropských zemí má na knihy sníženou sazbu DPH, Británie, Irsko a Norsko dokonce nulovou.
Vyšší DPH u knih považuje za nešťastnou také ministr kultury Jiří Besser. Své kolegy z vlády se snaží přesvědčit o tom, aby se knih zvýšení daně netýkalo.