Vila Karla Čapka se znovu otevře veřejnosti

Kultura
9. 8. 2018 16:00
Vila Karla Čapka bude přístupna pouze na dvě hodiny.
Vila Karla Čapka bude přístupna pouze na dvě hodiny.

Vila Karla Čapka v Praze 10 se ve čtvrtek podruhé otevře veřejnosti. Při příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa ji radnice letos otevřela 20. července. Kvůli velkému zájmu rozhodla přidat další termín. Ve vile se scházeli osobnosti první republiky, mezi kterými nechyběl například první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo novinář Ferdinand Peroutka.

V některých místnostech je vestavěný nábytek, jinak je budova téměř prázdná, protože Praha 10 chystá její celkovou obnovu. Dokončena by měla být nejpozději v roce 2021. Návštěvníci dnes mohou vidět Čapkovu postel nebo křeslo, v němž sedával Masaryk. Při prohlídce je ve vile také na 50 historických fotografií interiéru. Prohlídky se uskuteční mezi 18.00 a 20.00 hodinou a není na ně nutná rezervace.

Po rekonstrukci se má vila otevřít veřejnosti ve stavu, v jakém byla kolem roku 1935. Radnice připravuje ve spolupráci s památkáři a dalšími institucemi projekt. Pracovní skupina se například snaží zjistit, jaká byla v budově výmalba, kde byly původně dveře nebo jaká byla koupelna či kuchyně. Právě díky slibu zachování ducha místa zvolili dědicové při prodeji vily nabídku radnice, přestože byla proti jiným finančně nižší.

Interiér vily.Aby byla výsledná podoba co nejautentičtější, radnice požádala veřejnost o předměty a stavební materiály, které byly používané ve 20. a 30. letech minulého století. "Protože byla vila obývána, některé původní prvky nahradily ty modernější, jak lze například u vybavení koupelen a kuchyní také předpokládat," uvedl místostarosta Tomáš Pek.

Radnici se podařilo získat dostatek dobových cihel na opravu soklu, které se již nevyrábějí. U veřejnosti městská část poptává například původní umyvadlo, kuchyňskou výlevku, litinovou vanu na nohách, kuchyňský kachlový sporák nebo vypínače a zásuvky.

Bratři Čapkové si nechali dvojdům postavit v letech 1923 až 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Po jejich smrti zdědili dům příbuzní. Spisovatelovu polovinu zakoupila Praha 10 v roce 2013 od dědiců Čapkovy manželky Olgy Scheinpflugové. Radnice za nemovitost zaplatila 28 milionů korun, za inventář 15,9 milionu. Druhá část dvojdomku patří potomkům malíře Josefa Čapka.

Při zkoumání vily poté, co ji převzala Praha 10, nalezli vědci různé zajímavé předměty. Patří mezi ně například sádrová posmrtná maska, která byla spisovateli sejmuta asi hodinu po smrti. Odborníci objevili také vějíř, který měla Scheinpflugová na jeho pohřbu, sešity se skicami z cest spisovatele, fotografie z jeho mládí i neznámou kresbu Karlova bratra Josefa z jeho věznění v koncentračním táboře.

Některé archiválie z vily jsou v depozitářích, jiné jsou součástí výstav. Dvanáct děl a artefaktů bylo zapůjčeno na výstavu do Japonska, další na výstavy v Galerii Středočeského kraje nebo Národní galerii.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Deml Ondřej

Další čtení

Obrázek: Antonio Salieri, Joseph Willibrord Mähler. Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo.

Zájem o "kouzelné tóny" Salieriho hudby oživila až fáma o vraždě Mozarta

Kultura
5. 5. 2025

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ