Zapomenuté dílo
Vychází Pohádka o Pracháčkovi, která vznikla v disentu
23.10.2015 10:45
Pohádka, která byla zapomenutá 40 let a již napsala Olga Stankovičová (1945 až 2011), manželka básníka Andreje Stankoviče, se nyní dostává ke čtenářům. Pohádka O Pracháčkovi, panáčkovi z půdního prachu prosvíceného sluncem, vznikla v rámci stolní debatní společnosti Hrobka. V českém disentu šlo o výjimečné, recesistické seskupení, které Stankovičová založila v roce 1981 spolu se socioložkou Jarmilou Bělíkovou a Olgou Havlovou. Oběma byl také rukopis věnován.
Rukopis Stankovičové, jedné z nejbližších přítelkyň a posléze také spolupracovnic Olgy Havlové, byl objeven po autorčině smrti v roce 2011. Nyní ho s ilustracemi mladého autora Jakuba Kouřila vydává nakladatelství Pejdlova Rosička. Doslov, v němž osvětluje atmosféru doby vzniku, napsala Petruška Šustrová jako poslední žijící člen Hrobky. V úterý 27. října bude knížka od 19 hodin představena v Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici.
Stolní debatní společnost Hrobka se v recesistickém duchu věnovala brakové literatuře a stala se zvláštní, ryze ženskou a nepolitickou oázou uprostřed českého disentu. "Sešly jsme se u jednoho stolu s Jarmilkou Bělíkovou, ´slaměnou vdovou´ Olgou Havlovou (Václav byl ve vězení) Olinkou Stankovičovou a budoucím exulantem Vlastou Třešňákem," píše Šustrová v doslovu.
Přišla prý řeč na oblíbenou četbu a vyšlo najevo, že všichni tajně milují detektivky, dívčí romány, bláznivé horory, kovbojky a "vůbec knihy, které se nenosí do slušné společnosti". "A jak se připozdívalo, rychle jsme se rozhodli, že budeme takové knihy opisovat a šířit, neb čtenáře rychle najdou," uvádí. Rukopis Pracháčka je proto dedikován Olze Havlové, Jarmile Bělíkové a Petrušce Šustrové.
Třešňák o Hrobce říká, že nebyla o nic méně důležitá než Charta 77. "To byla oáza v těch průserovejch letech. Bez toho bychom se zbláznili. Tam se nevymýšlelo, jestli budeme psát Husákovi nebo Obzinovi, nic. Budeme vymýšlet křížovky a učit se mariáš! Bylo to takové naše ghetto v ghettu," řekl v jednom rozhovoru.
V Hrobce vznikla také knihovna brakové literatury, v níž bylo k vypůjčení pět set knih. V letech 1981 až 1984 vydávala Hrobka čtyřikrát ročně samizdatový časopis Nový brak.
Pohádku O Pracháčkovi s podtitulem Putování se zlatou žábou ilustruje talentovaný kreslíř Jakub Kouřil (1987). Režisér, scénárista a výtvarník je absolventem pražské FAMU. Jeho filmy M.O. a Malý Cousteau zaznamenaly úspěch doma i v zahraničí. V roce 2013 se stal s filmem M.O. finalistou Studentských Oscarů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.