Osudy 110 letců britského Královského letectva, kteří pocházeli z území dnešního Brna, mapuje nová kniha s názvem RAF: Místo narození Brno. Vydal ji Archiv města Brna a je postavená především na sbírce fotografií Jaroslava Popelky.
Popelkova soukromá sbírka obsahuje na 35 tisíc fotografií. "Ještě více však udivuje fakt, že z přibližného počtu 2450 Čechoslováků působících v letech 1940-1945 ve službách RAF (Royal Air Force) se mu podařilo na fotografiích získat a identifikovat neuvěřitelných 2252 letců z řad létajícího či pozemního personálu," uvedla v knize její spoluautorka Michaela Zemánková z Moravského zemského archivu. V publikaci je 370 fotografií z Popelkova archivu.
Fotografie doplňuje textová část s výčtem všech Brňanů, kteří se ve službách britského letectva uplatnili. Letcům bylo na začátku okupace od 14 do 44 let. Kniha zachycuje osudy a okolnosti, za jakých se do Velké Británie dostali. U naprosté většiny mužů odborníci zmapovali i způsob přepravy letců na ostrov.
Kniha popisuje i jednotlivé osudy zemřelých pilotů, včetně těch, jejichž těla nebyla nikdy nalezena. Příkladem byl Jindřich Breitcetl, který má alespoň symbolický náhrobek v Brně-Líšni.
Kniha obsahuje také medailonky letců, včetně dodnes žijícího Emila Bočka, který se narodil v roce 1923 v Brně-Tuřanech. V Brně-Bystrci, kde Boček žije, po něm pojmenovali koncem loňského roku tramvaj.
c90 Czechoslovak pilots flew in the Battle of Britain with the RAF. Here Sally, a German Shepherd mix, meets her Czech owner after a mission pic.twitter.com/LdtDjKvoeQ
- Histi Pics (@HistoryOnSepia) 9. listopadu 2016