Vyjdou všechny texty Egona Bondyho včetně nově objevených

Kultura
7. 1. 2015 16:06
Egon Bondy na mítingu KSČM 1. května 1992.
Egon Bondy na mítingu KSČM 1. května 1992.

Veškeré básnické texty Egona Bondyho, jednoho z nejznámějších představitelů českého undergroundu, přinese právě zahájené třísvazkové vydání.

Tisícistránkovou publikaci Básnické spisy I. vydává Argo a zahrnuje práce z let 1947 až 1963. Projekt Bondyho sebraných básnických spisů si klade za cíl představit poprvé v úplnosti jeho básnickou tvorbu, včetně nově objevených či rekonstruovaných textových materiálů.

Básník a filosof Egon Bondy, vlastním jménem Zbyněk Fišer, inspiroval nejen český underground (foto rok 1952).

Zamýšlené tři svazky nepřinesou jen Bondyho vlastní texty, nýbrž i ediční aparát; naše edice se tak svými parametry v mnohém přibližuje kritickému vydání, říká nakladatel. Zárukou kvalitního edičního zpracování je Martin Machovec, editor, literární historik, znalec Bondyho díla a kronikář českého undergroundu.

Básnické dílo Egona Bondyho, gurua několika generací nonkonformní mládeže, filozofa, prozaika a básníka, shrnulo počátkem 90. let devítisvazkové vydání v Pražské imaginaci. "Na rozdíl od tohoto vydání přinášejí Bondyho Básnické spisy opravdu veškeré známé básnické texty Egona Bondyho, tedy nejen ty, které autor v 90. letech vybral pro většinou první (a vesměs ovšem též poslední) tištěná vydání," uvádí Machovec.

Ústředním principem a hlavním smyslem Básnických spisů je podle Machovce nalezení a uvedení nejstarších textových vrstev Bondyho básnického díla. "Na jejich základě pak sledujeme případný následný vývoj jednotlivých textů," píše. Hlavním kritériem pro zařazení textů byla skutečnost, že ten který text byl v jakékoliv podobě autorem opravdu vydán, byť třeba jen v podobě strojopisu, jenž byl distribuován v úzkém okruhu autorových přátel.

V období, které pokrývá první svazek spisů, přerušil Egon Bondy, vlastním jménem Zbyněk Fišer (1930 až 2007) studium na gymnáziu a vydal se na cestu bohémského života. Jak napsal ve vzpomínkové knize Prvních deset let, žil počátkem 50. let "zjevně jako individuum práce se štítící, kriminální živel a sanktusák - po několik dlouhých let. Byl jsem za tu dobu i párkrát v blázinci, ale nepomohlo to. Pro pivo jsem byl schopen všeho".

V té době se znal s Karlem Teigem, Závišem Kalandrou, navázal přátelství s básníkem Ivo Vodseďálkem, nonkonformní literátkou Honzou Krejcarovou, později s výtvarníkem Vladimírem Boudníkem a spisovatelem Bohumilem Hrabalem. Zájem o filozofii, především marxistickou, čínskou a indickou ho přiměl k návratu ke studiu. V roce 1957 odmaturoval, téhož roku se dostal na dálkové studium filozofie a psychologie na FF UK, kde absolvoval v roce 1961.

Autor: ČTK Foto: archiv , Hanuš Darlan, Medková Emila

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ