Výstava o Zweigovi jako óda na přátelství a apel proti antisemitismu

Kultura
8. 9. 2017 21:32
Rakouský spisovatel Stefan Zweig.
Rakouský spisovatel Stefan Zweig.

Na několika místech v centru Prahy začala výstava o rakouském spisovateli, básníku a překladateli Stefanu Zweigovi (1881 až 1942). Má formu plakátů, které upozorňují na jeho dílo, myšlenky a úvahy. "Vyšla z toho jakási óda na přátelství a apel proti antisemitismu a válce, v současné době témata velmi aktuální," řekla za pořadatele výstavy Zuzana Brikciusová. Plakátové výstavy připomínající slavné osobnosti či události pořádá se svým mužem Eugenem Brikciem deset let, ta současná se koná u příležitosti 75. výročí Zweigova úmrtí.

Brikciusovi podobně přibližovali život a dílo Karla Poláčka, Jaroslava Seiferta, Franze Kafky nebo Voskovce a Wericha. Všechny předchozí výstavy i tu současnou, pro něž vždy vznikají originální plakáty, lze vidět na stránce www.brikcius.eu.

Výstava o Zweigovi vznikla ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem a potrvá do 17. září. Plakátky jsou vylepené u kostela sv. Josefa na náměstí Republiky, v ulici Klárov u stanice metra Malostranská a dva panely jsou v ulici U Lužického semináře.

Popisují život a dílo Stefana Zweiga, nabízejí ukázky z jeho pamětí Svět včerejška doplněné fotografiemi jeho, jeho rodiny i dobovými snímky míst, kde působil. Kniha Svět včerejška s podtitulem vzpomínky jednoho Evropana je jednou z jeho nejdůležitějších knih, ale i jedním z pramenů pro pochopení novodobé evropské kultury. V knize jsou zachyceny formou očitého svědectví všechny nejdůležitější události novodobé evropské historie, atmosféra jejích měst a setkání s desítkami nejvýznamnějších evropských osobností

Plakáty připomínají důležité evropské osobnosti přelomu 19. a 20. století. K těm, kdo Zweiga nejvíce formovali, patřil Sigmund Freud a jeho psychoanalýza. Výstava připomíná také jeho setkání s Theodorem Herzlem, významným představitelem sionismu, o kterém se říká, že je duchovním otcem státu Izrael. Popisuje Zweigovo cestování po světě, zoufalství z první světové války i hrůzu z přicházejícího nacismu.

"Podruhé se nyní rozpoutalo to, čeho jsem se obával více než vlastní smrti: válka všech proti všem. A ten, kdo po celý život vášnivě usiloval o spojenectví v duchu a lidskosti, cítil se v této chvíli, která jako žádná jiná požadovala nezlomné společenství, tímto náhlým vyčleněním bezcenným a osamělým jako nikdy ve svém životě," napsal o těchto chvílích ve svých pamětech. Se svou manželkou Lotte v únoru 1942 dobrovolně ukončili život.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/CTK

Další čtení

Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025
ilustrační foto

Do aukce míří posvátné šperky. Našli je s Buddhovými ostatky. Indie se bouří

Kultura
6. 5. 2025
Zámek Veleslavín

Nechcete zámek Veleslavín? Za 300 milionů. Praha měla zájem, ale zadarmo

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ