Výroční cena pro autory, ilustrátory, překladatele a nakladatele dětských knih Zlatá stuha zná své vítěze. Za výtvarné zpracování byla oceněna kniha New York nakladatelství Albatros, která měla původně vyjít už na konci šedesátých let. Její vydání však tehdy zhatila sovětská okupace.
Ceny Zlatá stuha vyhlásili v úterý zástupci české sekce Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu IBBY (International Board on Books for Young People).
Za výtvarný i nakladatelský počin roku označili odborníci knihu New York, na níž spolupracovalo nakladatelství Albatros s ilustrátorem Vladimírem Fukou už v 60. letech; kniha tehdy nespatřila světlo světa kvůli sovětské invazi. Fukovy ilustrace jsou doplněny poetickými texty Zdeňka Mahlera.
Nejkrásnější ilustrace má podle poroty z loni vydaných dětských knih Žabí zámek a Špalíček lidových písní, pro začínající čtenáře je nejlépe výtvarně vyvedena knížka Doktor Racek jede na prázdniny.
Opět úspěšní Lichožrouti
V literární části soutěže zvítězily knihy Chyť si lelka na udici (kategorie pro začínající čtenáře), Lichožrouti (beletrie) a Dech, duch a duše češtiny (literatura faktu pro děti a mládež). Lichožrouti Pavla Šruta přitom letos již získali Magnesii Literu v kategorii dětské literatury, ocenili je i dětští čtenáři v anketě SUK-Čteme všichni. Za celoživotní přínos byla Zlatá stuha udělena Elišce Horelové, autorce knížek o Tománkovi, a letos zemřelému spisovateli Janu Vladislavovi.
V kategorii překladových knih porota vyzdvihla Dominiku Křesťanovou za přeložení Tajemství prstenců Saturnu a Tomáše Jeníka za překlad Komiksové historie moderního světa.
Zlatá stuha se letos uděluje posedmnácté, mezi její nositele patří třeba Jaroslav Foglar, Adolf Born nebo Milena Lukešová. Česká sekce IBBY soutěž pořádá spolu s Klubem ilustrátorů dětské knihy, Obcí spisovatelů a Obcí překladatelů.
Foto: archiv, Robert Sedmík