MeetFactory uvede hru Petry Hůlové o politice v Česku

Kultura
17. 6. 2018 09:20
Petra Hůlová.
Petra Hůlová.

Divadelní hru vycházející z románu Petry Hůlové Strážci občanského dobra uvede v neděli večer v premiéře Divadlo MeetFactory. Nová hra představuje postavy z jejího původního románu, jen o 15 let starší. Svéráznou pětičlennou rodinu bude divák sledovat od prezidentských voleb letos v lednu do prosince 2018. Rodinný střet odhaluje diametrálně odlišný pohled na uplynulých 30 let české politiky.

Román Strážci občanského dobra vyšel v roce 2010 a českou společnost si bral na paškál prizmatem té části, která sice předlistopadovou situaci vnímá jako nedokonalou, zároveň však stále jako nejlepší z možných, zatímco tu po roce 1989 jako plnou omylů, které by bylo na místě napravit.

Při práci na divadelní hře Hůlová došla k zjištění, že od vydání románu se společnost proměnila. "Český intelektuální mainstream se posunul doleva a pravolevý konflikt mezi intelektuály v podobě, v jaké je vykreslen v knize, už podle mého neexistuje," nastínila východisko své hry autorka.

Někdejší románový konflikt, jako třeba tažení občanů, kteří se spojí s Vietnamci proti Romům, jakoby s předstihem postihoval reakci na uprchlickou krizi. Ztvárňovat nyní takový motiv by bylo podle Hůlové passé. Nová hra místo aby se stala pouhou adaptací, je takto spíš navázáním a aktualizací. Své postavy Hůlová nechává zestárnout a vystavuje je dnešnímu politickém dění.

"Její romány často pracují s monologem, popřípadě výrazně subjektivním vyprávěním, jsou uvnitř dost dramatické," uvedl k práci Hůlové Matěj Samec, dramaturg a umělecký šéf Divadla MeetFactory. "Ve většině svých textů, a těch politických zvlášť, kopu s největší oblibou do ‚vlastního hnízda'," uvedla Hůlová. Střílet prý chce do sebe i publika v sále, ne se bavit na účet těch, kteří tam nejsou. Jako herci ji v tom budou pomáhat Zuzana Ščerbová, Natália Drabiščáková, Tomáš Petřík, Zoja Oubramová a Vladimír Pokorný.

Petra Hůlová (1979) patří mezi nejpřekládanější české autory. Její romány obdržely mnohé ceny. Píše také divadelní hry a filmové scénáře. Starší romány Paměť mojí babičce, Cirkus Les Memoires či Stanice Tajga jsou zasazeny do Mongolska, na Sibiř a do USA, kde cestovala a studovala. Později se romány odehrávají v Čechách a často mají podobu kontroverzního provokativního monologu (Umělohmotný Třípokoj, Macocha, Stručné dějiny Hnutí). V poslední době se věnuje politickým tématům, a to i v divadelních hrách. Roku 2014 založila s několika dalšími autory Asociaci spisovatelů.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Konečný David

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ