<span>Antikrist:</span> osobní film o démonech v přírodě a v ženě

Kultura
9. 7. 2009 07:15
Lars von Trier trpěl před i v průběhu natáčení depresemi.
Lars von Trier trpěl před i v průběhu natáčení depresemi.

Lars von Trier trpěl před natáčením i v jeho průběhu depresemi.Pověst, která film Antikrist předcházela, trochu přeháněla. Novinka Larse von Triera je vizuálně i zvukově vytříbeným hororem s nejasným poselstvím a několika nepříjemně naturalistickými scénami.

Nejočekávanější film letošního karlovarského festivalu, který byl uveden v jediné projekci (společnost Artcam jej do českých kin uvede v říjnu), ovšem přesto bude patřit mezi nejdiskutovanější. Diváci sice neopouštěli sál a slabší povahy neupadaly do mdlob, ba dokonce ten film není ani zbytečný či nemocný, jak se o něm vyjádřila umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová.

Antikrist je film nepochybně velmi osobní, odrážející mnohé úzkosti svého tvůrce (von Trier, scenárista i režisér, trpěl před natáčením i v průběhu něj depresemi), zároveň natočený s obdivuhodnou bravurou, mnoha působivými scénami, které zachycují zejména děsivou (a přesto stále krásnou) podobu přírody.

Divoká příroda je prvním velkým tématem filmu: jakožto fenomén nevypočitatelný, z lidského pohledu nelítostný a obávaný. Trier dosahuje hororového účinku zobrazováním jevů, které můžeme vídat i v přírodopisných dokumentech, jen tady účinkují jinak - hrůzněji, jako metafory osudu partnerské dvojice, které se nešťastnou náhodou zabil dvouletý syn.

Jevy běžné a vysvětlitelné (a také vysvětlené) tu mají zlověstný význam. A nejsou to klišé, naopak originální nápady: od žaludů bez ustání bubnujících na střechu osamělého srubu až po ruku posetou nacucanými klíšťaty. Právě příroda, dle některých křesťanských výkladů "chrám Satanův", zřejmě von Triera inspirovala k onomu přepjatému názvu filmu.

Druhým velkým tématem, stejně jako u několika předchozích autorových snímků (zejména Prolomit vlny a Tanec v temnotách), je žena a ženství. Hlavní hrdinka není trpící obětí mužských perverzí nebo společenských konvencí, nýbrž bytostí z rodu čarodějnic, které dají přednost sexuální extázi před rodičovskou zodpovědností. Zpočátku se zdá, že zápletka je založena na neschopnosti vyrovnat se s ranou osudu, později se však ukáže, že psychika hlavní hrdinky byla narušena již mnohem dříve. Von Trier přitom v duchu nejlepších hororů velmi dovedně maskuje finále příběhu - a divácké strachy, pobízené rafinovaným hudebním či spíše zvukovým doprovodem (všelijaké hučení, hluboké zvonění, šustění a šelestění), umocňuje nejistota, odkud vlastně hrozba přichází.

Do tří kapitol, prologu a epilogu rozdělený snímek se inspiruje apokalyptickými pasážemi Bible i obrazy Hieronyma Bosche. Před kamerou nastavuje pouze tváře Willema Dafoea a Charlotte Gainsbourgové v hlavních rolích; všechny ostatní obličeje jsou rozmazány. Jeho záměr a smysl je poněkud nejasný, vyloučíme-li možnost, že autor chce diváky jen triviálně lekat. Vybízí k otázkám a vlastním interpretacím. Možná to není von Trierův nejlepší film, rozhodně však stvrzuje jeho pozici jakožto svrchovaného umělce, jednoho z mála úspěšných filmařů, jehož tvorba nepodléhá konvencím ani komerčním požadavkům.

Foto: archiv

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ