Malkovich to má do Čech blízko. Ve Vídni <span>hraje vraha</span>

Kultura
8. 7. 2009 09:32
John Malkovich jako sériový vrah.
John Malkovich jako sériový vrah.

John Malkovich jako sériový vrah Jack Unterweger.John Malkovich jako sériový vrah není nic neobvyklého, ale v doprovodu komorního orchestru a dvou operních zpěvaček působí nyní senzaci na scéně vídeňského divadla Ronacher.

 V "Pekelné komedii - zpovědi sériového vraha" ztělesňuje slavný americký herec, jenž v úterý dorazil do Prahy a dnes přijede na mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, rakouského hromadného vraha Jacka Unterwegera. Ten byl odsouzený v roce 1994 k doživotí za to, že uškrtil nejméně devět prostitutek v České republice, Rakousku a USA. Píše o tom agentura AFP.

Malkovich, alias Unterweger, na divadelní scéně v bílém obleku a černé košili s bílými puntíky propaguje svoji posmrtnou autobiografii a využívá příležitosti, aby řekl vše špatné a dokonce i dobré, co si myslí o ženách, lžích, o svém vydavateli i o špatné organizaci večera.

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: John Malkovich přijel do Prahy pendolinem

Jack Unterweger

Spáchal 29. června 1994 sebevraždu ve vězeňské cele krátce poté, co byl odsouzen k doživotnímu žaláři. Poprvé byl uvězněn už v roce 1974 a odsouzen za vraždu osmnáctileté dívky v Německu k doživotí. Ve vězení se dal na spisovatelskou dráhu a napsal autobiografický román. Získaná popularita mu v roce 1990 dopomohla k podmínečnému propuštění. Po propuštění napsal druhý román a několik divadelních her. Organizoval literární večery, kde četl ze svých děl. Díky těmto akcím mnoho cestoval po Rakousku i v zahraničí.

V roce 1992 na něj byl v Německu vydán znovu zatykač. Po dobrodružném útěku byl pak dopaden v americkém Miami a převezen do Rakouska. V roce 1994 porota shledala Unterwegera vinným v případě devíti vražd a jednoho ublížení na těle. Rozsudek zněl znovu na doživotí.

Jeho téměř dvouhodinový monolog vedený v angličtině, v němž často oslovuje diváky, je přerušován operními áriemi z Vivaldiho, Beethovena, Mozarta a Haydna interpretovanými sopranistkami Laurou Aikinovou a Aleksandrou Zamojskou za doprovodu orchestru vídeňské akademie.

Žádné výčitky svědomí 

Pekelná komedie, pojatá jako hudební a divadelní představení, dává svému narcistickému hrdinovi árie Dona Juana zbožňujícího a nenávidějícího ženy, v tomto případě dvě skvělé zpěvačky, jimž se skoro dvoří, než je uškrtí jejich vlastní podprsenkou. Hudební představení dvou mladých žen zpívajících o spojení mezi láskou a smrtí zdůrazňuje skvěle jejich bolest a krutost jejich vraha.

Ten slibuje po celé představení, že vyzradí svá tajemství, a neprojeví nejmenší výčitky svědomí. "Chci být raději vrahem, než zůstat v anonymitě," tvrdí, aby ve svých posmrtných myšlenkách ospravedlnil svoje zločiny.

Divadelní představení, které se nyní hraje ve Vídni, mělo světovou premiéru v roce 2006 v Los Angeles. I tehdy byl v hlavní roli John Malkovich.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Cenu kritiků festivalu Opera získalo Národní divadlo Brno za hru Salome

Kultura
22. 4. 2025
ilustrační foto

Letošní festival Divadelní Flora nabídne během 11 dnů šest desítek akcí

Kultura
22. 4. 2025
ilustrační foto

Kdo zabil prostitutku? Svědkyně řekla pravdu po 18 letech. Případ je promlčený

Kultura
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ