Kunderova minulost budí rozruch v Evropě
14.10.2008 11:46 Aktualizováno 14.10. 13:18
Rozruch vyvolaný údajným udavačstvím českého spisovatele Milana Kundery, který žije ve Francii, se dostal na stránky předních evropských novin.
Články ve francouzském tisku se omezují na popis kauzy a připomenutí autorových vztahů k rodné zemi a neobsahují žádné soudy. "Bylo zapotřebí tak vážného obvinění, jako je údajná spolupráce s komunistickou policií, aby Kundera vystoupil ze svého tradičního ticha," napsal deník Le Figaro. Deník připomíná, že Kundera od roku 1985 odmítá poskytovat novinářům rozhovory, protože se prý vyjadřuje skrze svá díla. Cituje přitom spisovatelova slova v Umění románu, kde Kundera podotýká, že ani nejsvědomitější vysokoškolští učitelé již nerozlišují slova, která spisovatel napsal a podepsal.
ČTĚTE TAKÉ: Obrana Kundery: Nikoho jsem neudal, je to atentát
Le Figaro ve své kulturní rubrice v dlouhém článku připomněl Kunderova díla a jeho komplikovaný vztah s rodnou vlastí, kam ani loni nejel vyzvednout si Státní cenu za literaturu od ministra kultury. Připojil k tomu Kunderovu fotografii z mladších let a rovněž policejní snímky zatčeného Miroslava Dvořáčka, jehož spisovatel tehdy ještě jako student údajně udal.
V deníku Libération vyšel text agentury AFP, který na internetových stránkách listu komentovali čtenáři. Reakce se pohybují od naprostého překvapení až po obhajování Kundery takřka za každou cenu. Objevily se i názory, že udavač si mohl Kunderovo jméno či nějaký jeho doklad vypůjčit.
Agentura AFP sledovala záležitost od noci na pondělí, její texty převzala většina frankofonních internetových zpravodajských serverů, mezi prvními ze Švýcarska. AFP citovala reakci spisovatele pro ČTK a i z krátkého prohlášení, které Kundera vydal ve Francii prostřednictvím vydavatelství Gallimard.
The Independent: Zápletka jako z Kunderova románu
Britské listy dnes věnují velkou pozornost případu spisovatele Milana Kundery obviněného v českých médiích z udavačství. Důkladně popisují celou aféru, ale stejně jako francouzské deníky se zdržují soudů a zdůrazňují, že světoznámý autor obvinění popřel. Nesnesitelná zrada Milana Kundery? ptá se list The Independent, podle něhož "by senzační zápletka mohla pocházet z některého jeho románu". Deník napsal, že obvinění by mohla vážně poškodit Kunderovu reputaci v rodné zemi. Připomíná, že v sousedním Polsku se staly záznamy komunistického policejního archivu předmětem ostrých politických sporů a zákon o lustracích, které se měly na základě záznamů provádět, označil tamější soud za neústavní. Nicméně český Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) je obecně považován za věrohodný, uvedl The Independent.
Všechny deníky dopodrobna popisují nejen celý případ kolem údajného konfidentství, ale také Kunderův život, podporu komunismu v mladém věku, pozdější odpor proti režimu, emigraci do Francie a jeho dílo. V 80. letech se Milan Kundera stal nejmódnějším a nejoceňovanějším autorem planety, napsal The Independent.
Proč komunisti Kunderu nezdiskreditovali?
The Times v rozsáhlém materiálu píší, že "není jasné, proč komunistické úřady nikdy nepoužily tyto nyní zveřejněné dokumenty, aby zdiskreditovaly Milana Kunderu, který byl sledován tajnou policií jako jeden z nejvehementnějších kritiků režimu".
List cituje Vojtěcha Ripku z ÚSTR, podle něhož není důvod o pravosti dokumentu pochybovat. "Dokument nebyl v rozsáhlém svazku, který na něj měla tajná policie. Zůstal u normální policie a mohl být zapomenut v archivu," řekl Ripka britskému listu. Připustil ale, že nejsou žádné důkazy, že Kundera měl nějaké kontakty s tajnou policií, a nejsou zprávy, že by někoho udal před rokem 1950 nebo po něm.
The Times připomínají, že aféra vyvolala v ČR ostrou kontroverzi. Podle některých je možné, že i kdyby byl dokument autentický, mohl si mladý Kundera myslet, že jedná jako vlastenec, a oznámil člověka považovaného za špiona. Ale další, jako někdejší disident Jan Urban, se domnívají, že je chyba, že se Kundera nepřiznal.
The Guardian napsal, že oslavovaný český autor důrazně popřel tvrzení, která "vyvolala šok v evropských literárních kruzích". Připomněl, že Kundera nikdy nechtěl spojovat svůj život se svým dílem, které se hodně zaměřuje na zradu a důvěru a na život za komunismu. "Stále přepisujeme naše životopisy a dáváme věcem nové významy," řekl v rozhovoru s britským autorem Ianem McEwanem.
BBC na své webové stránce zase uvedla, že nejznámější český autor mluvil s médii poprvé po 25 letech, aby popřel tvrzení, že v roce 1950 udal západního agenta. Aféru popisuje zevrubně The Daily Telegraph, stejně jako irský deník The Irish Times. Podle něj celá záležitost připomíná odhalení Günthera Grasse, že sloužil v jednotkách SS.
Die Welt: Kundera jako morální instituce skončil
Mezi případem údajného udavačství Milana Kundery a dlouhým mlčením německého nositele Nobelovy ceny za literaturu Güntera Grasse vidí podobnost také německý deník Die Welt. "Jako morální instituce už spisovatel neobstojí," poznamenává deník. "Stejně jako Grass, obával se i Kundera zjevně toho, že by přiznáním podlomil svou morální autoritu. Autoritu, již využíval k opakovanému zanícenému napadání komunistického režimu a k požadování lidských práv a svobody," uvedl Die Welt.
"Fakt je, že Kundera věděl, co svým udáním způsobí," tvrdí dále list a dodává, že s odhalenými odpůrci režimu komunistický režim dělal "krátký proces". Stejně jako to chtěl udělat v případě Kunderovy oběti, někdejšího letce a později západního agenta Miroslava Dvořáčka. "Nakonec měl štěstí, že byl odsouzen 'jen' ke 22 letům těžkého žaláře," poznamenal Die Welt. List německým čtenářům přibližuje, že "mlčenlivý muž" od své emigrace českým novinářům neposkytl jediný rozhovor a když cestuje do Česka, vystupuje pod jiným jménem. "Češi si Kunderovo chování vykládali vždy jako podivínství," píše Die Welt. Podivné chování však podle něj možná mělo co do činění s událostí starou 58 let, jíž nyní Kundera šokoval svou původní vlast.
"Jaké byly Kunderovy motivy udat člověka, jehož osobně vůbec neznal?" ptá se deník. Představit si prý lze to, že Kunderu navedl jeho přítel Dlask, jenž údajně na Dvořáčka žárlil. "Ale v tomto případě by bylo logičtější, kdyby Dlask Dvořáčka vyzradil sám," uvažuje pražský dopisovatel Weltu.
Spisovatel se má oceňovat podle talentu, nikoli podle charakteru
Narozdíl od německého deníku si polské noviny Kunderovo údajné provinění hodnotit netroufají. Deník Gazeta Wyborcza o zveřejnění dokumentu, podle něhož francouzsko-český spisovatel udal v 50. letech komunistické policii západního agenta, píše pod titulkem Obviněný Milan Kundera. "Spřátelila jsem se s Kunderou během pobytu v Paříži. Mám k němu velkou úctu. Zcela jistě jeho životopis otiskl v jeho díle stopu, vyvolal specifický druh inspirace. Pokud se ukáže, že celá ta historie je pravdivá, bude to další případ dramatu lidí, kteří žili ve 20. století," řekla listu Dziennik známá polská režisérka Agnieszka Hollandová, která přeložila do polštiny Kunderův román Nesnesitelná lehkost bytí.
Polská média se nicméně shodují, že význam Kunderova díla je natolik velký, že ho případný pošramocený životopis neznehodnotí. "Je to ošklivá historie, ale nespojoval bych ji s jeho knížkami. Spisovatel se má oceňovat podle talentu, nikoli podle charakteru," řekl deníku Rzeczpospolita překladatel z češtiny do polštiny Andrzej Czcibor-Piotrkowski.
Foto: AP/ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.