Švýcarsko z mnoha pohledů představí v Česku příští rok v březnu rozsáhlý projekt nazvaný Švýcarské jaro. Kulturní program napříč žánry i uměleckými disciplínami nabídne desítky představení, koncertů, přednášek a společenských akcí v Praze, Brně, Liberci, Olomouci a Hradci Králové. Lidé se podle ní mohou těšit také na kulinářské, turistické a sportovní zážitky. Projekt, který pořádá švýcarské velvyslanectví v Praze, prezentuje také současnou švýcarskou vědu, techniku a vzdělávání.
"Švýcarsko zdaleka není jen zemí sýrů, čokolád, přesného času či Viléma Tella. V rámci Švýcarského jara chceme představit nejširší české veřejnosti to nejlepší ze současného Švýcarska a podpořit výměnu názorů a dialog mezi oběma zeměmi," uvedl švýcarský velvyslanec v Praze André Regli. Detaily programu jsou zveřejněny na webu www.svycarskejaro.cz.
V rámci projektu se budou také pořádat farmářské trhy a ve vybraných restauracích vařit speciality švýcarské kuchyně. Samostatná výstava a konference se bude věnovat stavbě nového Gotthardského železničního tunelu.
Švýcarské jaro slavnostně zahájí koncert Brněnské filharmonie se známým švýcarským dirigentem Kasparem Zehnderem, který zavítá vedle Prahy i do Brna a Hradce Králové. Od soudobého skladatele Michaela Jarrella bude uvedena na Nové scéně pražského Národního divadla jeho "mluvená opera" pro herečku, orchestr a elektronické nástroje nazvaná Kassandra. Nastuduje ji curyšská Nimrod Opera.
Do české metropole se vrátí písničkářka Sophie Hungerová, hudební nabídku doplní také koncert souboru Guarneri Trio, série jazzových koncertů v klubu Jazz Dock či vystoupení skupiny alpských hornistů. Pražské Divadlo Alfred ve dvoře bude hostit oblíbenou dvojici mimů Compagnia DUE. Na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity se sejdou zástupci české a švýcarské literární scény.