Muzeum umění Olomouc přiblíží rok 1989

Kultura
14. 11. 2019 12:24
Snímek z výstavy 1989.
Snímek z výstavy 1989.

Fotografie zachycující listopadové události roku 1989 v Olomouci i útěky občanů NDR přes Prahu do západní Evropy nebo bourání Berlínské zdi ukazuje výstava, kterou otevřelo Muzeum umění Olomouc. Výstava s názvem 1989 nabízí dokumentární i reportážní snímky. Její součástí jsou také dobové dokumenty a promítání snímků z privátních fotoalb. Projekt k nadcházejícímu 30. výročí sametové revoluce doprovází publikace Olomoucké okamžiky 1989.

"Je velmi dobře, že se výstava zabývá celým rokem 1989. Ukazuje i to, co se odehrálo před 17. listopadem. Jsem velmi rád, že kombinujeme jednak fotografie, dobové dokumenty, ale i promítání, hudbu, projevy, ty silné okamžiky, které vstoupily do dějin naší země. A jsem také velmi rád, že na tom spolupracujeme s Univerzitou Palackého, která byla v roce 1989 ostrovem svobody v Olomouci a troufám si říci, že je jím i v dnešní době," řekl ředitel muzea Ondřej Zatloukal.

Na výstavě je k vidění zhruba 30 fotografií, které dokumentují události spojené se změnou režimu v roce 1989. "Začínáme v srpnu událostmi na západoněmecké ambasádě, kdy se na zahradě utábořili východoněmečtí uprchlíci a snažili se dostat do západní Evropy. Autorkou těchto fotografií je Blanka Lamrová. Nechybějí záběry z Berlínské zdi a poté už snímky z listopadu 1989," řekla kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.

Snímky zachycují také dění v Olomouci, jako byla okupační stávka na Univerzitě Palackého či stavění zdi z papírových krabic před sídlem okresního výboru KSČ. Jejich autorem je dlouholetý fotoreportér ČTK Vladislav Galgonek či současný fotograf agentury Luděk Peřina. Pohled na dění v Praze zastupují fotografie od Fedora Gabčana. Snímky od Jana Jindry z roku 1990 ukazují odsun sovětských vojsk.

Život studentů na koleji

Výstavu doprovázejí také fotografie Jindřicha Štreita zachycující revoluci v Jiříkově na Bruntálsku, olomouckých fotografů Petra Zatloukala či Mileny Valuškové nebo Michala Štosela, který ve svém bohatém archivu zachytil nejen revoluční události, ale například i život studentů na koleji. "Fotografové darovali snímky muzeu nezištně, uvědomovali si, že jsou dokumentem doby. Je neustále důležité tyto věci připomínat, a to i s ohledem na to, co se nyní odehrává, kdy se demokracie stává prázdným pojmem," doplnila Bieleszová.

Autorům projektu se podařilo nashromáždit na 2000 dobových snímků, zhruba 130 z nich se objevilo v publikaci Olomoucké okamžiky 1989, kterou vydalo muzeum ve spolupráci s nakladatelstvím Univerzity Palackého. Spouštěčem byl podle ředitele nakladatelství Aleše Prstka projekt ČTK Okamžiky sametové revoluce, která sbírala dobové snímky z listopadového dění 1989 po celé republice; hnacím motorem byl podle něj i olomoucký fotograf Petr Zatloukal. Publikace je podle autorů kronikou celého roku 1989, zachycuje nejen společenské a historické události, ale i běžný život lidí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Peřina Luděk

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ