Národní galerie (NG) v Praze vypsala soutěž na expozici československého pavilonu na příštím bienále výtvarného umění v Benátkách. Přehlídka se uskuteční od května do listopadu příštího roku a její hlavní téma je inspirováno starověkou čínskou kletbou "Nechť žiješ v zajímavých časech", která odkazuje k dobám nepokojů a nejistoty. Zájemci mohou návrhy výstavního projektu zasílat do 17. září. Sdělila to mluvčí NG Tereza Ježková.
Výzva je určena kurátorům a autorům a podrobné podmínky včetně přihlášky jsou na profilu Národní galerie. Podle informací na něm je na realizaci vybraného projektu k dispozici 1,8 milionu korun. Pokud bude mít návrh rozpočet vyšší než 1,8 milionu korun, musí zájemci předložit doklady o zajištění dalších peněz.
Benátské bienále je jednou z nejdůležitějších světových přehlídek současného umění a ročně přiláká přes půl milionu mezinárodních návštěvníků. Poprvé se konalo v roce 1885. Po druhé světové válce bylo obnoveno v roce 1948 a od té doby pokračuje jeho nepřerušená tradice. V roce 1925 postavilo svůj pavilon v Benátkách také tehdejší Československo, po jeho rozdělení ho spravují obě nástupnické země, které se střídají v organizaci výstavy.
V roce 2015 se o expozici československého pavilonu na benátském bienále umění postaral Jiří David, který interpretoval jeden z obrazů Alfonse Muchy, jímž slavný malíř uzavíral svou monumentální Slovanskou epopej. David vytvořil aktualizovanou verzi Muchova obrazu Apoteóza - Slovanstvo pro lidstvo, obraz byl ale jen součástí promyšlené instalace, jejímž prostřednictvím se autor snažil polemizovat s tím, co je národ, co je iluze národa, sebeurčení jednotlivce i celých skupin. Kurátorkou Davidova projektu byla slovenská historička umění Katarína Rusnáková.