Nostalgická sedmdesátá: rebelie i prádlový styl
07.12.2007 13:06 Původní zpráva
Úspěšný projekt „3 x sedmdesátá" vrcholí výstavou Kytky v popelnici, která se po fotografii a bydlení nyní tematicky zaměřila na odívání a módu socialistického Československa 70. let.
Název výstavy si autoři vypůjčili z písně britské punkové skupiny Sex Pistols Bože, ochraňuj královnu. Chtěli tím prý vyjádřit onen pocit ztracených ideálů, které se ocitly kdesi na smetišti. Sedmdesátá ovšem nepředstavoval pouze punk, jehož módní styl byl vytvořen uměle - slavná britská návrhářka Vivien Westwoodová na něm úspěšně rozjela svou kariéru; byl tu i hippies styl, který do sebe vstřebával ozvuky etno stylu, "prádlového stylu", retromódy a jeansů, který byly vždy symbolem jakéhosi rebelantství.
KDE, KDY, ZA KOLIK |
Kytky v popelnici: Společnost a móda v sedmdesátých letech v Československu 7. prosince 2007 - 17. února 2008 Uměleckoprůmyslové museum v Praze Otevřeno: úterý 10-19 hod., středa-neděle 10-18 hod. Vstupné: 80/40 Kč |
Výstava, na které se podíleli architekti Milan Šuba a Václav Kunc, je hravá a veselá. Kromě oděvů je plná doplňků, šperků, spodního prádla, fotografií a koláží vytvořených z dobových materiálů. V jakémsi „pokojíčku" si návštěvníci budou moci obléknout papuče, prolistovat časopisy Žena a móda, 100+1 či Dikobraz a ve stařičké televizi se podívat na dobový módní pořad Počkej, prosím.
Výstavu doplní množství přednášek (Co to byla normalizace?, Nedalo se tady dýchat, Český film sedmdesátých let, Domov na sídlišti, mýtus, nebo realita, Stravování aj.), projekce v kině Ponrepo, komentované prohlídky s kurátorkou i vánoční výtvarná dílna.
ZAPOJTE SE! |
Umíte plést? A vzpomínáte na chemlon, umělé vlákno, které bylo v 70. letech jedním z mála dostupných? Na výstavě se můžete stát spolutvůrcem pletené chemlonové šály. Stačí si vybrat z nepřeberného množství nabízených barev a uplést jeden centimetr hladce-obrace, aby bylo možné na konci výstavy spočítat, kolik lidí se do pletacího maratonu zapojilo. Šála se stane součástí stálé expozice Uměleckoprůmyslového musea. |
Foto: UPM
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.