Nová pamětní dlaždice u kladenského divadla připomíná Vlastu Buriana

Kultura
24. 10. 2024 21:35
Nová pamětní dlaždice u kladenského divadla připomíná Vlastu Buriana
Nová pamětní dlaždice u kladenského divadla připomíná Vlastu Buriana

Nová pamětní dlaždice u kladenského divadla ode dneška připomíná Vlastu Buriana. Herec se v Kladně představil po pětiletém zákazu ve hře Palackého třída 27 v roce 1950. Autorem dlaždice je akademický sochař Zdeněk Manina. Vznikl též komiks mapující milníky komikova života, autorkou je studentka Gymnázia Kladno Magdaléna Rejhonová. Jde o třetí pamětní dlaždici slavných kladenských herců, kteří měli problém s režimem. Jejich příběhy mají studentům přiblížit historii populárně-naučnou formou, řekla ČTK za organizátory Marcela Šmejkalová z gymnázia. Do Kladna dnes přijel i Burianův vnuk Vlastimil Kristl.

"Jsem rád, že zde bude umístěna pamětní deska jako vzpomínka na jeho byť krátké, ale výborné účinkování ve zdejším divadle. V závěru bych chtěl ještě poděkovat všem Kladeňákům, kteří mého dědu podpořili v době, kdy na tom byl velice špatně," zmínil dnes v krátkém projevu Kristl.

Burian se narodil 9. dubna 1891 v Liberci a je označován jako král českých komiků. Byl též režisérem, scenáristou, úspěšným divadelním podnikatelem a v neposlední řadě sportovcem. Po řadě úspěchů v období první republiky byl Burian na konci druhé světové války obviněn z kolaborace s nacisty.

Strávil několik měsíců ve vězení, jeho divadlo bylo znárodněno a majetek byl zabaven, ačkoliv po celou válku nepřijal nabídku na roli v žádném německém filmu. Vyčítán mu byl mimo jiné rozhlasový skeč Hvězdy nad Baltimorem, v němž z donucení parodoval ministra zahraničí exilové vlády Jana Masaryka. Podle pamětníků v něm ale hrál tak špatně, že to byla spíš sabotáž, a sám Masaryk to prý bral s humorem. V roce 1994 byl plně rehabilitován. Po propuštění vystřídal více profesí včetně poslíčka na horské chatě. Jeho první rolí při návratu byl Muchomír Kulíšek v komedii Palackého třída 27, kterou napsal František Šamberk. Dobové kritiky komikův výkon vyzdvihly.

Poté následovalo angažmá v Divadle hlavního města Prahy (dnešní Hudební divadlo Karlín), kde ale strávil jen jednu sezonu. Dostal roli v pohádkovém filmu Byl jednou jeden král, později ale dostával spíše menší role a hrál hlavně na zájezdových estrádách. Burian zemřel 31. ledna 1962 na plicní embolii. Jeho manželka Františka, které říkal Nina, jej přežila o tři měsíce.

První kladenská dlaždice byla předloni věnována herečce Anně Letenské a druhá loni herečce Jiřině Štěpničkové. Letenská byla zapojená do odboje a nacisté ji popravili v roce 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. Štěpničková byla obětí akce zinscenované komunistickou tajnou policií, po nezdařeném pokusu o emigraci byla v roce 1952 odsouzena za vlastizradu, ve vězení strávila deset let.

Příští rok plánuje tým z gymnázia spolu se svými spolupracovníky vytvořit dlaždici herci Václavu Stýblovi (1929 Praha -⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 1988 Kladno). "Byl ze zámožné rodiny, která s komunismem o úplně všechno přišla a on jako bohatý chlapec skončil v uranových dolech. Potom se dostal do Kladna do divadla. Tady hrál celý život až do důchodu," přiblížila hercův příběh Šmejkalová.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Profimedia

Další čtení

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ