O pravosti van Goghova obrazu rozhodne jediný vlas

Kultura
9. 8. 2012 08:28
Nizozemský malíř Vincent van Gogh.
Nizozemský malíř Vincent van Gogh.

Jeden vlas může rozhodnout o tom, zda je sběratel umění z německého Kolína nad Rýnem vlastníkem obrazu od nizozemského malíře Vincenta van Gogha v hodnotě několika desítek milionů eur. Ve snaze rozluštit jednu ze záhad světa umění odborníci prozkoumají zrzavý lidský vlas ukrytý pod nánosem barvy a vzorky DNA porovnají s těmi od žijících van Goghových příbuzných.

Obraz Zátiší s pivoňkami byl po desetiletí považován za ztracený, dokud se v roce 1977 neobjevil na půdě jednoho domu v Belgii. Dílo koupil otec kolínského sběratele Markuse Roubrockse a odkázal mu ho.

Malba, na které jsou pestrobarevné pivoňky ve váze postavené na dřevěné podlaze, vyvolává debaty znalců umění o tom, kdo je jejím autorem. Roubrocks tvrdí, že jde o obraz Vincenta van Gogha, který namaloval na jaře roku 1889, přibližně rok předtím, než spáchal sebevraždu. Jeho tvrzení nezávisle na sobě podpořili ve svých posudcích dva experti. Ale van Goghovo muzeum v Amsterodamu to zpochybňuje a tvrdí, že tahy štětce jsou jiné než takové, jaké měl světoznámý malíř. Zástupci muzea obraz označili za výborný padělek.

Vlas, který má nyní rozhodnout o tom, zda je van Gogh autorem obrazu, na něm našla restaurátorka, která malbu čistila. "Musí být od tvůrce obrazu, jinak by nemohl být tak hluboko ve vrstvách barvy," řekla německému deníku Bild.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Brněnská Polárka připravuje pátý ročník festivalu divadla pro batolata

Kultura
15. 2. 2026
ilustrační foto

Knihovna v Ústí chce zaútočit na vlastní rekord ve čtenářském maratonu

Kultura
13. 2. 2026
Volkswagen Brouk

Před 90 lety se narodil brouk. Ikonické auto všech dob

Kultura
13. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ