Ponocný
Obraz Josefa Lady získal v aukci nový majitel za rekordních 1,2 milionu
24.11.2012 18:07 Aktualizováno 24.11. 21:56
Mistrovské plátno Josefa Lady Ponocný z roku 1947, které mělo na sobotní aukci společnosti Dorotheum v Praze vyvolávací cenu půl milionu korun, si nový majitel odnesl za 1,2 milionu korun bez aukční přirážky, jež činí 20 procent. Ponocný se tak stal mezi Ladovými díly tím, které bylo vydraženo za nejvyšší cenu.
"Ačkoliv u Lady nejde o atypický motiv, žádná z dnes známých prací nebyla provedena v takto reprezentativním galerijním formátu. Umělec navíc postavu svého ponocného zasadil do městského prostředí, aniž tím ubral na folklorní síle motivu. Jde o unikátní práci, která na trhu dosud neměla obdoby," uvedl o obrazu Michal Šimek z aukční síně Dorotheum.
Podle Jana Skřivánka ze serveru Artplus.cz, který srovnává ceny českého trhu s uměním, jde o nejvyšší sumu, jakou Ladovo dílo na českém aukčním trhu dosáhlo. Druhým nejdražším Ladovým dílem je obraz Hon na návsi z roku 1942, který byl v roce 2006 vydražen za 870 tisíc korun. Třetí místo patří obrazu Mikuláš, anděl a čert, vydraženým v Dorotheu letos v březnu za 850 tisíc korun. Za ním je Ladův obraz s názvem Bruslaři - Klouzačka, který se v roce 2009 prodal za 760 tisíc korun. Všechny částky jsou bez aukční přirážky.
Ladova díla jsou dlouhodobě na aukcích úspěšná. Vrchol zájmu podle serveru Artplus.cz spadá do roku 2010, kdy se suma za všechna prodaná díla na aukcích v Česku blížila pěti milionům korun. Tehdejší zájem o Ladu mohl být vyvolán několika velkými výstavami Ladových prací, které se krátce předtím na různých místech konaly.
Jasusch, Beneš a Radimský
Pozornosti milovníků umění se mezi dalšími položkami aukce dostalo také dílu klasika slovenské moderny Antona Jasuscha. Plátno Na židovském trhu se ze 400 tisíc korun během několika minut prodalo za rovný milion korun. Největší bitva se strhla o olej Vlastimila Beneše Žižkovské střechy, který ze startovacích 120 tisíc nakonec dosáhl částky 400 tisíc korun bez aukční přirážky. Další úspěšnou položkou bylo plátno Motiv z okolí Giverny impresionisty Václava Radimského. Jeho prodejní cena dosáhla z počátečních 450 tisíc korun závěrečných 700 tisíc korun.
Z nabídky stovky kusů skla pocházejícího z rozmezí tří století včetně téměř 50 položek českého autorského skla očekávaně vzbudila největší zájem unikátní Hlava s hranatým okem autorské dvojice Libenský - Brychtová. Tato tavená plastika z topasového skla byla mnohokrát vystavována v zahraničí. Prodána byla za 280 tisíc korun, vyvolávací cena činila 120 tisíc korun.
Diskuse